Finanszírozás hiánya miatt a Budapesti Kamaraszínházat működtető gazdasági társaság megszüntetéséről döntött a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.
Az MNV Zrt. az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében felidézte, hogy a százszázalékos állami tulajdonban lévő Budapesti Kamaraszínház Nonprofit Kft. működését az elmúlt években a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) közhasznúsági szerződés keretében finanszírozta. A tárca azonban ezt a szerződést tavaly év végi hatállyal felmondta.A NEFMI ugyan végül biztosít 147 millió forintot a színháznak az évad befejezésére, ám ez a csökkentett támogatás - a működés változatlan fenntartása esetén, a magas jegyártámogatás ellenére - még a tavaszi évad befejezéséig sem elegendő, és nincs biztosítva a színház őszi évadjának finanszírozása sem.
A Kamaraszínház működésének finanszírozása 2011-ben 333 millió forintba került. A nonprofit kft. működése az elmúlt évben a NEFMI jelentős összegű támogatása ellenére is veszteséges volt. A társaság három játszóhelyének (Tivoli Színház, Shure Stúdió, Ericsson Stúdió) fenntartása összességében olyan mértékű költséget jelent, amelynek biztosítása a csökkentett támogatási szint mellett nem oldható meg - szerepel a közleményben.
Tekintettel arra, hogy a színház tevékenysége a NEFMI támogatása nélkül nem tartható fenn, és mostanáig nem vezettek eredményre a színház átvételéről a fővárossal folytatott tárgyalások, az MNV Zrt. Igazgatósága az állami vagyon védelme érdekében a társaság végelszámolási eljárással történő, jogutód nélküli megszüntetéséről döntött.
A társaság irányítását az MNV Zrt. által megbízott végelszámoló veszi át, akinek feladata a társaság működésének felülvizsgálata, a további veszteségek kialakulásának megakadályozása, a kft. vagyonának és kötelezettségeinek felmérése - írták, hozzátéve, hogy az MNV Zrt. a társaság működését a jelenlegi források keretéig tudja biztosítani.
Zicherman Zsolt, az MNV Zrt. szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy kompromisszumos megoldásra törekedtek: nem azonnali hatállyal szűnik meg a színház, azt addig működtetik, ameddig van rá pénz, ameddig kitart a megítélt támogatás és a cég vagyona, valószínűleg május végéig.
A végelszámoló szerdán megkezdte munkáját, megvizsgálja például, hogy melyek azok az előadások, amelyek a legmagasabb veszteséget termelik, és melyek azok, amelyeket műsoron tarthat a színház - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy a társaság eddigi tartozásait - így a munkavállalók részére fizetendő járandóságokat is - a végelszámoló rendezni fogja. A végelszámoló megvizsgálja, hogy a kft. vagyona elegendő-e a kötelezettségeire, amennyiben nem elegendő akkor felszámolási eljárást fog indítani. Ha felszámolási eljárásra kerülne sor, akkor a kft. munkavállalói a bérgarancia alapból fogják megkapni a törvény szerinti járandóságukat.
Zicherman Zsolt tájékoztatása szerint a Játékszín - amellyel szintén felbontotta közhasznúsági szerződését a NEFMI, és amelynek számára az évad befejezésére 63,4 millió forintot biztosít a tárca - stabilabb pénzügyi helyzetben van, a minisztériumtól kapott összeg elegendő az évad végéig történő működéséhez.
Forrás: MTI