Szaladgáló, kardozó, csákós gyerekekkel telt meg a budai Vár, ahol több helyszínen élő zenével, tánctanítással és játékokkal is várták az érdeklődőket csütörtökön, március 15. alkalmából.
A Magyarság Házában huszárnótákat tanulhattak és énekelhettek a résztvevők, majd megismerkedhettek a szablyavívás rejtelmeivel és a huszárviselettel a Bakonyi Poroszkáló Hagyományőrző és Sportegyesület jóvoltából. A padoknál rajzoló gyerekek huszárokat, kokárdákat és különféle fegyvereket örökítettek meg. Az épület előtt a többi között a Székely activity elnevezésű játékot próbálhattak ki a látogatók.Mint azt a csíkszeredai Miklós Zoltán az MTI-nek elmondta: ebben a játékban székely tájszólásokat, szavakat kell elmutogatni, eljátszani, vagy elmagyarázni. Így például fény derülhet arra, mit jelent a kekeckedik, a vájling, az egy borkán vinete, vagy éppen a kerenbábázik. A játékban szereplő kifejezéseket, szavakat a többi között Székelyföldön, a Gyimesekben, Háromszéken gyűjtötték. A dobozban szómagyarázat is található, hogy a játékosokat segítse.
A Szentháromság téren örökbe lehetett fogadni kutyákat, vagy csupán nézelődni a kirakodóvásár portékái között. Az utcákat, tereket benépesítették a babakocsik, a rohangáló gyerekek, a nehéz télikabátjaiktól megszabaduló fiatalok és idősek, nők és férfiak.
A Hadik szobornál gyülekező táncoslábúak egyebek mellett a palotás táncot ismerhették meg, valamint a felkérés és a tánc elfogadásának mozdulatait. Az egyik vállalkozó szellemű fiatalember a végén úgy vélekedett, hogy"nehéz így elsőre megtanulni a lépéseket", mások egyszerűen csak élvezték a mozgást, a körtáncot a kellemes tavaszi időben. Az arra vonuló lovas huszárokat hatalmas taps köszöntötte, több gyerek nagy lelkesedéssel a nyomukba szegődött.
A Tűz Lángja zenekar, Maruzsenszki Andor, Éri Márton és táncosaik korabeli zenével és táncokkal szórakoztatták a közönséget. A Kapisztrán téren a Magyar Nemzeti Rézfúvós Kvintett Nemzeti Lobogó alatt című műsora szolgáltatta az ünnepi hangulatot, melyhez gólyalábasok, körhinta, célbadobós játékok, lovak és ágyúk is hozzájárultak. A kislányok festettek, vágtak, rajzoltak, és szívesen fotóztatták magukat a lovakon ülve.
Mint azt egy kisfiú elmondta, őt leginkább a fegyverek érdeklik, ezért most édesapjával a Hadtörténeti Múzeumba tartanak. Az intézményben és udvarán is nagy volt a sürgés-forgás, komoly kisfiúk tanultak fakardot forgatni, mások a harangot kongatták, míg egy nagypapa az ágyútöltés csínját-bínját magyarázta unokájának. A két iskoláskorú gyerekével sétáló édesanya szerint nagyon jók a programok, megnézték a bábszínházi előadást, hallgattak csángó népzenét, most kicsit nézelődnek a vásárosok között és terveik szerint még kokárdát is készítenek.
Forrás: MTI