A természet sokszor elképesztő erőket tud megmozgatni, de hogy is van ez a művészettel? Alicia Martín a spanyol főváros utcáin hasonlókat bizonygat a kultúráról a monumentális, könyvekből készült alkotásaival.
Guttenberg óta léteztek a könyvek, majd jöttek az installációk és a meghökkentés művészete. A kettő összekapcsolódott, és megszületett a könyvművészet (book art). Rengeteg könyv egy helyen, különböző formákat képezve és jelentéseket alkotva. A könyv ezekben a művekben elveszti a tartalmi jelentését, és alapanyaggá válik. Eközben viszont az alkotás pont az irodalom és az olvasás fontosságára próbálja felhívni a figyelmet.Beszélhetünk könyvművészetről, amelynek sok gyönyörű példájával találkozhatunk napról napra a kortárs múzeumok kiállítótermeiben. És létezik az extrém változat. Alicia Martín egyértelműen az utóbbi kategóriába esik. A Biografias (Életrajzok) című sorozatában három madridi épület ablakából robban ki több ezer könyv, felidézve a vízesések vagy hurrikánok természeti erejét. A képek alapján animációnak vagy manipulált fotónak tűnhet a jelenség, de az installációk valóban ebben a formában léteznek a spanyol főváros utcáin.
A masszív könyvszobrok szimbolizálhatják az irodalom életet megváltoztató erejét és a valóság határainak átlépését, amit egy mű olvasása során átélhetünk. Szkeptikusként tarthatjuk a spanyol kötődésű alkotónő megalomániájának vagy erőltetett módszerének a hatáskeltésre. De tekinthetjük szembekiáltó és figyelmen kívül nem hagyható felhívásnak arra, hogy a világirodalom könyvtengeréből itt az ideje egyet a kezünkbe venni, kinyitni, és belemerülni az olvasmányélménybe. Talán nem fenyeget a veszély, hogy belefulladunk.
via Flavorwire