Mostantól minden internetes hozzáféréssel rendelkező érdeklődő bepillanthat a tudomány egyik legismertebb elméjének életébe.
Fokozatosan elérhetővé válik Albert Einstein teljes archívuma az Einstein Online Archívum révén. Hétfőn debütált a frissített adatbázis durván 2000 dokumentummal. Amikor teljesen elkészül, a gyűjtemény több mint 80 ezer iratnak ad majd helyet. A dokumentumokat – a személyes levelezéstől a tudományos kéziratokig – a jeruzsálemi Héber Egyetem Albert Einstein Archívuma és a Kaliforniai Technológiai Intézet Einstein Tanulmányok projektje kezeli. A weboldal galériája betekintést enged Einstein gimnáziumi bizonyítványába, melyet 1896-ban kapott, amikor 16 évesen befejezte az iskolát. Kiderül, hogy Einstein kitűnő tanuló volt – nem pedig rossz, ahogy azt gyakran állítják. Az archivált anyagok szerint azért hagyta ott az iskolát, mert nem tudott mit kezdeni a szigorú fegyelmezéssel.Az archívum felöleli azon mindössze három, létező kézirat egyikének képét is, melyben megtalálható a híres E=mc2 egyenlet, Einstein saját kézírásával. Ez az egyenlet, mely az energia, tömeg és fénysebesség kapcsolatát írja le, speciális relativitáselméletéből származik. 1921-ben megkapott Fizikai Nobel-díja szintén megtekinthető.A személyes oldalt is bemutatja az adatbázis,ahol többek között megtalálható egy 1919 szeptemberében keltezett képeslap édesanyjának, Pauline-nak, melyben kutatási eredményeiről ír. Ezt a kutatást Arthur Eddington, brit csillagász vezette az 1919 májusi napfogyatkozás idején, és adataival megerősítette az általános relativitáselmélet egyik állítását. A kíváncsiskodók bepillanthatnak majd abba a kéttucat szerelmes levélbe is, melyet a tudós későbbi második feleségének írt, de még akkor keletkeztek, amikor első feleségével élt.
Jelenleg csak az 1923 előtt kiválasztott dokumentumok érhetőek el. Ahogy folyamatosan szkennelik be a dokumentumokat - melynek nagy része Einstein anyanyelvén, németül született -, az egyetem publikálja majd az angol fordításokat és megjegyzéseket is.
Az oldal eredetileg 2003-ban indult, azóta csak 900 kézirat képét tették fel, valamint az archívum tartalma mintegy felének befejezetlen katalógusát. Majdnem egy évtizeddel később, 500 ezer dolláros adományt kapott a projekt a londoni Polonksy Alapítványtól, mely elősegítette a 80 ezer dokumentum digitalizálását.
Forrás: Hirado.hu