A magyar-lengyel barátság napján a varsói állami régészeti múzeumban két magyar-lengyel szervezésű kiállítást nyitottak meg egy 11 tagú magyar múzeumszakértői delegáció részvételével.
Az eseményt a régészeti múzeummal közösen a Varsói Magyar Kulturális Intézet és az osztrolenkai kurp kultúra múzeuma szervezte, a védnökséget Adam Struzik mazóviai vajda és Kiss Róbert nagykövet vállalta. A tárlatok előkészítésében több lengyel és magyar múzeum is együttműködött, köztük a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a debreceni Déri Múzeum, a nyíregyházai Jósa András Múzeum és a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága.A Bem József tábornok Lengyelország és Magyarország hőse című életrajzi kiállítás érméken mutatja be a két nemzet szabadságharcosát. A tárlatot egy katalógus egészíti ki, melyben Kovács István történész bemutatja a két nemzet hősét, a szervezők pedig részletesen beszámoltak a varsói régészeti múzeum és a Déri Múzeum több éves szoros együttműködéséről, melynek keretében a múzeumok kiállításait mindkét országban bemutatták. A Bem-kiállítás április végén elhagyja a lengyel fővárost és Osztrolenkába utazik.
A Minden nap egy új felfedezés - ásatások képekben című tablókiállítás gazdag képsorokban mutatja be a pest megyei építési munkálatok előzményeként vezetett nagyszabású régészeti kutatásokat és az azok során feltárt rendkívül értékes, több száz vagy akár ezer éves kincseket
Az országok történelmének közös vonásai, a két nép között kialakult szoros, történelmi barátság tiszteletére 2007-ben a magyar és a lengyel parlament március 23-át a Magyar-Lengyel Barátság Napjává nyilvánította. A Magyar Országgyűlés ezzel megerősítette azt a régebbi civil kezdeményezést, amelynek eredményeként egy évvel korábban Sólyom László köztársasági elnök és Lech Kaczynski lengyel államfő Győrött felavatta az első köztéri Magyar-Lengyel Barátság Emlékművet.
Forrás: MTI