A Kortárs Építészeti Központ immár negyedik alkalommal rendezi meg a Budapesti Építészeti Filmnapokat.
Mit is várhatunk egy építészeti filmtől? Mit lehet forgatni egy épülettel kapcsolatban mely érdekessé teheti azt a szakmán kívüli szemlélő számára is?E kérdések megválaszolásához elsőként arra van szükség, hogy belássuk, az építészet nem csupán arról szól, hogy felhúzunk pár falat, majd szépen berendezzük, hogy valaki beköltözhessen. Az építészet egy bizonyos szint fölött művészetté válik, és mint ilyen, könnyedén összeegyeztethető más művészeti formákkal, legyen ez tánc, zene, színház, vagy bármi más. Gondoljunk csak bele, milyen lenne, ha a pusztába, vagy egy egyébként üres, fehér kockába járnánk koncertet vagy előadást nézni.
Amikor egy önmagában értéket képviselő térben történik valami, ami ezt az értéket növeli, és ezt felvesszük, az már építészeti filmnek is minősül, amennyiben a térnek, melyben játszódik meghatározó szerepe van az alkotás egészét illetően. A műfaj persze nem feledkezhet meg az épületek és az azt létrehozó személyek, tudomány elismeréséről sem, így a repertoárba az ezeket bemutató alkotások is beletartoznak.
Az ilyen művek legjavát hozza el nekünk évről évre a Budapesti Építészeti Filmnapok, mely idén éppen ezen a hétvégén zajlik.
A 2012-es filmnapok öt meghatározó témát ölel fel. A csütörtöki megnyitón a mozgás és az építészet kapcsolatát feltáró művekkel ismerkedhetett meg a közönség. A bemutatott filmekben a modern tánc egyfajta idegenvezetőként kalauzolta el a nézőket a színhelyül szolgáló terek szívébe.
Noémie Lafrance Gyönyör című rövidfilmjében hat táncos küzdött meg a Frank Gehry által tervezett Fisher Központ hullámos tetejével és a gravitációval. A kötelekre függesztett művészek szinte hihetetlen könnyedséggel mozogtak a hatalmas fémsivatag dűnéin, melynek köszönhetően a tetőszerkezet egyfajta környezeti látványosságként bűvölte el a nézőt.
Sasha Waltz Dialógus 09 című előadásának helyszínéül a csupasz, átadás előtt álló Neues Museum termei szolgáltak. A monumentális teret Waltz 70 táncossal, zenésszel és énekessel avatta fel, s bár a film nehezen tudja átadni az előadás helyszínén tapasztalható hangulatot, így is kiváló élményt biztosít a nézőnek.
A következő napokban a Budapesti Építészeti Filmnapok repertoárja a magyar fővárostól Szibérián és sivatagokon keresztül az Egyesült Államokig vezeti majd a Kino moziba látogató nézőket, így igen sokrétű és igényes szórakozást kínál.
A filmek mellett városi sétákra és rendezőkkel való beszélgetésre is lehetőség van. A részletes programért látogasson el a Budapesti Építészeti Filmnapok honlapjára.