Meghalt a hazájából száműzött amerikai szobrász, Elisabeth Catlett, aki az afroamerikai és mexikói nőkről készített portréival szerzett magának hírnevet. A művésznő, akit politikai aktivizmusa miatt a McCarthy érában kiutasítottak hazájából, 96 éves volt.
Maria Antonieta Alvarez, Catlett menye elmondta, hogy anyósa hétfőn halt meg Cuernavaca városában, Mexikóban, ahol 1976 óta élt. A Washington D.C.-ben született szobrásznő 1946-ban költözött Mexikóba, ahol barátságot kötött a freskófestőként ismert Diego Riverával és az ő körébe tartozó más alkotókkal, majd hozzáment egy mexikói művészhez, Francisco Morához.Elisabeth Catlett a feketék, nők és munkások jogaiért való harc iránti elkötelezettségével vált ismerté az USA-ban és az új hazájában is. Szemtanúja volt a huszadik század csaknem összes művészeti és szociális megmozdulásának, és azzal a kiváló körrel utazhatott a világban, ahova a nagy amerikai művész, Jacob Lawrence és a költő, Langston Hughes is tartozott.
1958-ban letartóztatták egy mexikóvárosi vasutas tiltakozáson, és 1962-ben az USA Külügyminisztériuma a politikai kapcsolatai miatt majdnem egy évtizedre megtiltotta, hogy visszatérjen az Államokba.
Catlett fával, kővel és más természetes anyagokkal dolgozva egyszerű, letisztult szobrokat készített gyerekekről, nőkről és munkásokról. A finom, stilizált arcok, amelyeket megörökített kevésbé az egyéni emberekről szóltak, sokkal inkább a nők, férfiak és gyerekek univerzális emberi méltóságról és nemességről.
Szobrai lelkesítettek, felemelő hatást keltettek és inspiráltak. A mexikóiakról és fekete amerikaiakról készült nyomatai pedig a társadalmi igazságosságot próbálták népszerűsíteni és terjeszteni. Ezek a képek a szlogenekkel és a forradalmi hősökkel a művésznő ideológiáját fejezték ki, amire feltette életét: a művészetet használta fel a társadalmi változások kiharcolására.