Az Eurovíziós Dalfesztivál több mint fél évszázados történetének legnagyobb hatású felfedezésére került sor, amikor 38 évvel ezelőtt az ABBA a Waterloo című számával megnyerte a versenyt. A svéd formáció az egymást követő harmadik győzelmére készülő Luxemburgot utasította maga mögé, és indult el a világhír felé vezető úton.
Az 1972-ben induló együttes neve a négy alapítótag (Agnetha, Björn, Benny, Anni-Frid) keresztnevének kezdőbetűiből állt össze. Az ABBA nevet 1982-es szétválásukig használták – egy halfeldolgozó üzemmel való névazonosság miatt fordított első B-vel. Az első "B" fordítottan írva összetéveszthetetlenné tette a nevet, könnyen megjegyezhetőnek, s bárki számára könnyen kimondhatónak tűnt, rögtön le is védették.A tehetségkutató versenyen aratott győzelem után rövid időn belül a popzene történelmének egyik legsikeresebb együttesévé váltak. 1972 és 1982 között rendszeresen vezették a toplistákat, fennállásuk alatt több mint 100 dalt jelentettek meg és kb. 375 millió lemezt adtak el.
Az ABBA korai évei alatt Agnetha és Björn, valamint Anni-Frid és Benny is összeházasodtak. Az együttes sikerének csúcsán azonban mindkét kapcsolat tönkrement, ami a ’70-es évek végén és a ’80-as évek elején a házasságok felbomlásához vezetett. Ebben az időszakban a kapcsolati problémák egyre többször bukkantak fel a zenéjükben, ami a befelé forduló szövegekben is megmutatkozott. Az együttes tagjai 1982 végén elhatározták, hogy szünetet tartanak, de ez a szünet elhúzódott, és végül az ABBA végét jelentette.
Az ABBA tekinthető az első profi módon menedzselt popcsapatnak. Ők készítették az első videoklipeket is, melyek mai szemmel kezdetlegesek, de nagyban hozzájárultak az együttes népszerűsítéséhez. Nagyszabású koncertkörutak, évente új nagylemez, mindegyiken több nagy sláger jellemezte fennállásuk évtizedét. Legtöbb daluk angol nyelvű, de közülük sok eredetileg svédül íródott. Noha a kritikusok zenéjüket sokszor nevezik „glamour-popnak", az mégis időtállónak bizonyult, hiszen évtizedek elteltével is széles körben ismert és kedvelt. Sikereikben annak is szerepe van, hogy zenéjük minden generáció számára befogadható és élvezhető.
Az együttes albumaiból ma is 2-3 milliót adnak el évente, ami az állandó aktualitásuk mellett betudható egy visszatérő ABBA kultusznak. Erre az ezredforduló környékén rásegített a Mamma Mia! musical, ami a svéd popbanda betétdalaival végigturnézta a világot. 2008-ban a színdarab Meryl Streeppel, Pierce Brosnannal és Colin Firth-tel a főszerepben filmvászonra került, az Egyesült Királyság legnagyobb profitot hozó filmje lett az évben, és ezzel tovább növelte az „ABBA retro” sikerét.
A Waterloo pedig nemcsak a ’70-es évek közönségét és zsűrijét győzte meg. A Dalfesztivál 50. fennállására rendezett ünnepségen a legjobb „Eurovíziós Dalnak” választották. Hallgassuk a számot, és élvezzük az akkoriban extravagánsnak számító fellépőruhák ma már kissé komikus látványát!
via eurovision.tv