Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Még a sört is betiltották

Még a sört is betiltották

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 04. 06.
Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

további bejegyzések a szerzőtől »

Ünnepnapként tartják számon a New Beer’s Eve-et (Új Sör Éjszakáját) az Egyesült Államokban. 1933. április 6-án este emberek tömegei várták a tavernák és sörözők előtti sorokban, hogy éjfelet üssön az óra. Tizenhárom év után ekkor ihattak először legálisan alkoholt.

Nem ez a dátum jelentette hivatalosan a majdnem másfél évtizeden át tartó Szesztilalom végét, ráadásul a sör a maga 3,2-es alkoholszázalékával messze elmaradt a megszokott erősségűtől, mégis az enyhülés első lépését hozta el ez a gesztus. Ez pedig épp elég okot ad az amerikaiaknak az ünneplésre, és az évforduló számon tartására.


Az USA szesztilalma a huszadik század legnagyobb fogyasztási korlátozásának számított. Több államban 1920-ra már érvényben volt az tiltás, amivel az Egyesült Államokat alkoholmentes társadalommá akarták tenni. Végül 1920. január 20-án életbe lépett a 18. alkotmánymódosítás, amely az egész államszövetség területén megtiltotta az alkohol előállítását, forgalmazását és behozatalát. A gazdasági okok közé tartozott, hogy azok a munkások, akik szeszesitalokat ittak, kisebb mértékben voltak munkaképesek, és nem tudtak annyi profitot termelni, mint józan társaik.

Az új törvény viszont nem hozta meg a kívánt eredményt. Az alkoholfogyasztás jelentős csökkenése helyett új utak nyíltak meg a feketekereskedelem előtt. Hiába próbálta a rendőrség és az ügyészség a tilalmat betartatni, a ’20-as évek során alakult ki az amerikai gengsztervilág, amelyet azóta könyvekből és filmekből ismerhetünk. Többek között Al Capone, minden valószínűség szerint a világ leghírhedtebb gengsztervezére is ebben az időszakban gazdagodott meg. Több Oscar díjas film játszódik az amerikai szesztilalom miliőjében. A Van, aki forrón szereti (1959) és az Aki legyőzte Al Caponét (1987) két klasszikus, amelyek néha humorosan, máskor akciódúsan mutatják be az alkoholtilalom és a gengsztervilág visszásságait.

A szesztilalom végül azért bukott meg, mert olyan fokú bizonytalanságot teremtett az amerikai társadalomban, amelynek kockázatai meghaladták azokat a jótékony hatásokat, amelyekkel jártak (fogyasztás, betegségek csökkenése). A tilalmat végül 1933. december 5-én oldották fel.

Forrás: Wikipedia

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Amerika Alkohol Tilos Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
  • A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • Amíg élek – A Chalga új albuma személyesebb, poposabb és népibb egyszerre Amíg élek – A Chalga új albuma személyesebb, poposabb és népibb egyszerre
  • Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr197906182

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard