A „Do it yourself” (Csináld magad) mozgalom már a műszaki cikkeket is elérte. Sok esetben átalakíthatjuk, és magunkra szabhatjuk kedvenc ruhadarabjainkat vagy kézművesedhetünk. De mi lesz az eredménye, ha mindezt egy speciális funkciót szolgáló tárggyal tesszük? Vagyis hogy készítünk majd fotókat a magunk csinálta fényképezőgépekkel?
Sokunknak lehet tapasztalata arról a pillanatról, amikor igazolni akarjuk magunknak, miért is költjük a havi fizetésünket egy különleges Leica kamerára. De kinek van szüksége a legújabb „egy gombnyomás és kész” fényképezőgépre, ha elkészíthetjük a saját, egyedi gépeinket? És egyáltalán miért kellene kameralencse, ha egy plexiüveg is megteszi? Vagy, ami még jobb: egy kagylóba fúrt tűlyukak. Ha szereted a furcsa dolgokat, ezeket neked találták ki. Nézzük a világ legszokatlanabb kameráit, amelyek művészi igényből vagy akár a véletlenből születtek!A DORYU 2-16 pisztolykamera nem egy újszerű gép, és még csak nem is nevezhető művészetnek. Az ’50-es években rendőröknek készült kamerával a bűntetteket akarták felderíteni, a másik cél pedig a demonstráló tiltakozók elfogása volt. Veszélyesnek látszik, de a magnézium égetése során keletkező magas hőmérséklet miatt fizikailag nagyobb kockázatot rejtett a pisztoly mögött álló zsarunak, mint a célpontnak.
A berlini érdekeltségű duó, Taiyo Onorato és Nico Krebs biztosan állítják, hogy ez a teknőspáncél-kamera működőképes, még ha soha nem is próbálták ki. Ez a „csináld magad” kamera, amelyet kőből, szerszámokból, fotóalbumokból és egyéb ismeretlen eredetű anyagokból állítottak össze, reakcióként született a túlságosan kötött dokumentarista fotográfiára („egy nagyon német ’70-es évekbeli gondolkodásmód a fényképek természetéről”). Ezen kívül pedig még jól is néz ki.
Az iraki-amerikai művész, Wafaa Bilal egy kamerafoglalatot ültetett be a koponyája és a bőre közé A hamradik I (The 3rd I) projekt kedvéért. A feje hátulján levő webkamerának egy éven keresztül, rendszeres időközönként élő képeket kellett volna közvetítenie egy katari múzeumnak. Az akadály csak akkor merült fel, amikor a feje kilökte a beültetést, és a szteroidok és antibiotikumok sem tudták enyhíteni a fájdalmát.
A kanadai filmkészítő, Rob Scpence egy vadászbalesetben vesztette el egyik szemét, ezért egy digitális kamerát ültetett be az üregbe. A kamerának nincs kapcsolata a látóideggel, így a vizuális információkat egy fogadóegységhez továbbítja, bár az aktuális technológia már próbálkozik a működésképtelen szervi fotóreceptorok digitális chippel való kiváltására. A módszert jelenleg fejlesztik, és már sikeresen tesztelték vak alanyokon. Üdvözlet a jövőben.
via Flavorwire