Izgalmas programokkal várják az érdeklődőket április 20-22. között, a második alkalommal megrendezett Tudományfesztiválon a Magyar Nemzeti Múzeumban, a Múzeumkertben, valamint a Kossuth Klubban.
Az idei fesztivál csatlakozni kíván a Föld Napja programsorozathoz, valamint az ENSZ által 2012. esztendőre meghirdetett Fenntartható Energiát Mindenkinek Nemzetközi Éve hazai rendezvényeihez.Az ingyenes nyílt rendezvényen, a három nap során a nagyközönség elsősorban olyan tudományos fejlesztésekkel találkozhat, amelyek a fenntartható energiafelhasználáshoz kapcsolódó innovációkat mutatják be tudományos aspektusból. A II. Tudományfesztivál célja a tudományos ismeretterjesztés, a magyar tudományos fejlesztések megismertetése az érdeklődőkkel, a tehetséggondozás, a fenntartható energiagazdálkodás bemutatása, valamint a tudomány népszerűsítése egy minden korosztály számára vonzó ünnep keretében - olvasható a szervezők közleményében.
A fesztivált a Magyar Nemzeti Múzeum, a tudományos ismeretterjesztésben és a tehetséggondozásban sok évtizedes tapasztalatokkal rendelkező TIT Kossuth Klub Egyesület, az ifjúsági tudományos programok szervezésében élenjáró Bolyai Pedagógiai Alapítvány, valamint a rendezvényszervezés és a társadalmi felelősségvállalás terén szerzett tapasztalatait kamatoztatva az Outdoor Mission szervezi.
A Múzeumkert a street science programelemeknek ad otthont. Itt többek között egy erre az alkalomra kifejlesztett, megújuló energia tanösvényen szerezhet ismereteket a nagyközönség. A fenntartható közlekedés szekcióban az érdeklődők megújuló energiával működő, valamint energiatakarékos járművekkel és egyedülálló magyar fejlesztésekkel találkozhatnak. Ezek közül néhányat a Pollack Mihály téren szervezett fenntartható futamon ki is próbálhatnak. A fenntartható energiapavilon a különféle alkalmazási területekbe enged betekintést. A felnövekvő nemzedék képviselői pedig az öko-játszótéren szerezhetnek ismereteket szórakoztató módon.
Ezzel egy időben, a Kossuth Klubban tudományos népszerűsítő előadásokra, beszélgetésekre, technológia bemutatókra, tudományos ismeretterjesztő vetítésekre, ifjú tehetségek tudományos versenyeire kerül sor. A Magyar Nemzeti Múzeum épületében pedig több tudományos témát felölelő kiállítás is nyílik erre az alkalomra. Bemutatkozik a 110 éves Eötvös-inga, a Gömböc kiállítás, valamint „Az évszázad katasztrófája” címmel nyílik fotótárlat a vörösiszap-katasztrófáról és az újjáépítésről.
A rengeteg izgalmas program felöleli a középiskolásokat megmozgató Tudásfeltöltés vetélkedőt, melyet az OTP Fáy András Alapítvány szervez és támogat. Több mint 16 500 szavazat érkezett arra az 52 kisfilmre, amelyet középiskolás diákcsapatok készítettek az országosan meghirdetett Tudásfeltöltés tudomány-vizualizációs vetélkedő felhívására.
A versenyben a diákok lehetőséget kaptak arra, hogy az őket érdeklő tudományos jelenségeket, összefüggéseket a maguk módján feldolgozzák és hozzájuk közel álló eszközökkel filmre vegyék. Hogyan lehet pénzt mosni, szörpautomatát barkácsolni, miként született meg a természettudomány, és hogyan működik a mindennapokban. Ezekre a kérdésekre is válaszolnak a diákok kisfilmekben, de olyan kísérleti miniprojekteket is bemutatnak, mint például a lufis-mobilos légifelvétel-készítés, vagy Leonardo hídjának megépítése kemény rockra. Nagyon sok ötlettel, humorral és tudással készültek a versenyművek, amelyek közül a 10 legjobb kampányol majd a díjakért az április 21-i élő, nyilvános döntőben.
A vetélkedőt mintegy körülölelik a TudásPresszó formabontó talkshow-i. A 2009 óta működő TudásPresszó házigazdája változatlanul Fábri György tudománykommunikátor, aki napi aktualitásokhoz kapcsolódva beszélget majd tudós vendégeivel: Demetrovics Zsolt addiktológussal arról, meddig élhetünk-e függőként; Kocziszky György közgazdásszal a leszakadó magyar régiók esélyeiről; Aszódi Attila energetikus-mérnökkel arról, létezik-e biztonságos atomenergia, és el tudják-e ezt hitetni velünk.
Erdei Anna immunológus szervezetünk természetes védőrendszerének legújabb titkait mutatja be; Lőrincz András informatikus pedig arról is beszél majd, hogyan szolgálják az intelligens számítógépes játékok a gyermekeink fejlődését. A záró beszélgetésekben Nyiri Kristóf filozófus arról mesél, mi is az a konzervatív időfilozófia és miért érdekes, Kiss Ádám atomfizikus elmondja, milyen atomreaktorokra van szükségünk, ifj. Kistelegdi István építésztől pedig arra is választ kaphatunk, mikorra terjedhetnek el hazánkban az ökoházak.
Forrás: Hirado.hu