Több újdonság is várja a Művészetek Palotája látogatóit az őszi évadban - derült ki a keddi sajtótájékoztatón. Az intézmény két sorozatot indít, új bérletrendszert dolgoz ki, és a fiataloknak pályázati lehetőséget biztosít.
Eddig a költségvetési évhez alkalmazkodva készültek a műsortervek a Művészetek Palotájában (Müpa). A Káel Csaba vezérigazgató által kidolgozott ötéves stratégiai terv értelmében azonban 2012-től áttérnek az évados programszerkesztésre. A Müpa mostantól programjait az évszakokhoz igazodó, megújult megjelenésű, ingyenes programfüzeteken keresztül mutatja be ősszel, télen és tavasszal.Az ősszel induló szériák közé két olyan sorozat is tartozik, amely a változással bevezetendő friss ötlethez csatlakozik. 2012-ben a hatvanadik születésnapját ünneplő Kocsis Zoltán lesz az Évad művésze, a jövőre ötvenéves Liszt Ferenc Kamarazenekar pedig az Évad együttese, akik kiemelt figyelmet kapnak az intézmény kommunikációjában, és akikkel különleges, koprodukciók keretében megvalósuló koncerteken találkozhat a közönség. Az újdonságok közül Csonka András produkció vezérigazgató-helyettes kiemelte azt a hangversenyt, amelyen az Évad művésze és együttese együtt is pódiumra lép, olyan sztármuzsikusokkal, mint Emmanuel Pahud, Perényi Miklós és Louis Fernando Pérez.
A nagy karmesterek közül vendége lesz a háznak John Eliot Gardiner, Simon Rattle. A Stuttgarti Barokk Zenekar és Kamarakórus Frieder Bernius vezényletével Bach Máté-passióját szólaltatja meg. A Szentptervári Filharmonikus Zenekar és Jurij Tyemirkanov romantikus műsort ad a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Ugyanitt az Orchestre de Paris Pavo Jaervi vezényletével játszik, Leonidasz Kavakosz Sibelus hegedűversenyét, Vásáry Tamás pedig a Turkish Presidential Symphony Orchestrával Liszt A-dúr zongoraversenyét játssza.
Az újévi koncert hagyománya tovább épül, 2013. január elsején Haydn Az évszakok című oratóriuma a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar előadásában hangzik el, Helmuth Rilling vezényletével. Káel Csaba vezérigazgató hozzáfűzte, a jövőben mindig más oratorikus alkotást tűznek műsorra, mivel a külföldi zenekarok nehezen mozdulnak ki az ünnep alkalmával, több lehetőség nyílik a hazai együttesek számára.
A kortárs zenének is tér nyílik a palotában, egyebek között John Cage, Ligeti György, Fekete Gyula és Szemző Tibor alkotásai hangzanak el. Ramón Vargas, a neves tenor áriaestet ad. Káel Csaba a koprodukciók létrejöttét tartja a stratégiai elképzelések fontos elemének. Ezek - mint megjegyezte - hosszabb távon bontakoznak ki igazán.
A Nemzeti Filharmonikusokkal (NFZ), a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Magyar Állami Operaházzal, a Zeneakadémiával, a Budapesti Tavaszi Fesztivállal már bejáratott kapcsolatokat nemzetközi térre is kiterjesztik. Solti György születésének 100. évfordulóját az Operaházzal és a Zeneakadémiával közösen ünneplik meg.
A Művészetek Palotája az évad tematikájához kapcsolódóan Látóhatár címmel pályázatot írt ki főiskolások és egyetemisták számára. A pályázat célja, hogy a résztvevők a fotográfia és a film eszközeivel mutassák meg, milyen pozitív perspektívát látnak maguk előtt a kultúra és társadalom vonatkozásában, melyek azok az értékek, amelyeknek továbbgondozása, fejlesztése pozitív változást hozhat saját jövőjüket, illetve a társadalom jövőjét illetően. Ezen kívül arra a fiatalok arra a kérdésre keresik a választ, mit adhat egy kulturális intézmény válság idején, milyen szerepe, küldetése lehet, hogyan teheti jobbá az emberek életét; miben különbözik a Müpa a többi kulturális intézménnyel összehasonlítva, és mit jelent számukra a Müpa.
Forrás: MTI