Több, mint fél évszázaddal ezelőtt, 1478-ban ezen a napon Firenze kegyetlen mészárlás helyszínévé vált. A Lorenzo és Guiliano de Medici ellen indított merénylet – mely az egyik fivérén túl számos emberéletet követelt - Pazzi-összeesküvésként vált híressé, s vonult be a történelembe.
A középkor hatalmi harcokkal, trónviszályokkal tarkított viharos századai a kereszténység fellegvárának tartott itáliai területeket sem kímélték. Sőt maga a pápa – a Pazzi- összeesküvés idejében IV. Sixtus – sem vonta ki magát a sokszor vérre menő összetűzések alól. 1478-ban Francesco de’Pazzi többek között a pápával karöltve tervelte ki azt a merényletet, mellyel a Medici család uralmát kívánták megdönteni – bár maga a katolikus egyházfő tartózkodott a gyilkosságtól, mégis támogatta Pazzi terveit.A leszámolás helyszínéül meglepő módon Isten házát, a firenzei katedrálist választották. A hátborzongató, szentségtörő merényletet az oltáriszentség felmutatásának pillanatára tervezték. Míg Pazzi és társa, Bernardo Bandini sikeresen – mintegy 19 késszúrással – leszámoltak Guiliano-val, a Lorenzó meggyilkolására kijelölt két szerzetes elvétette a szúrást, így mindössze megsebesítette a Medici család szerencsésebb tagját. Lorenzónak sikerült a sekrestyébe menekülnie, így túlélte a támadást.
Eközben több összeesküvő – köztük Salviati érsek - a Palazzo della Signoriába ment, azzal a céllal, hogy átvegyék a hatalmat a Mediciektől. Az őrség azonban sikeresen feltartóztatta a felkelőket, akik közül több embert kötéllel a nyakában kilógattak a palota ablakán. Hasonló sors várt Francesco de’ Pazzira, akit a felakasztás előtt meztelenre vetkőztettek. A Lorenzót megsebesítő két papot is utolérte a végzet, a feldühödött tömeg kiherélte, majd tettestársai után küldte őket. A merényletet követő véres megtorlásban- habár Lorenzo kérte követőit, hogy tartózkodjanak a bosszútól - mintegy 80 ember lelte halálát.
A mészárlás nem pusztán a történelemkönyvek hasábjain maradt fenn, hiszen kultúrtörténeti alkotások is emléket állítanak az 1478-as eseményeknek. Leonardo da Vinci is készített grafikákat az áldozatokról, és a Sir Anthony Hopkins főszereplésével készült Hannibál című film Pazzi nyomozója is nevéhez méltó módon lelte halálát.