Csigák, dinoszauruszok, óriás mókuskerekek és szinte minden más, amire ember csak gondolni tud felépíthető fából is. A Hello Wood nemzetközi faépítészeti program Magyarországon lelt otthonra, immár harmadik éve indul a fúrás-faragás.
A borsodi Dédestapolcsány mellett rendezik meg július 21. és 29. között az idei Hello Wood alkotótábort, melynek résztvevői több kilométenyi faanyagból hoznak létre installációkat a helyi közösségek számára.A Hello Wood három éve indult a Csongrádi Művésztelepen, majd az alkotótáborban résztvevő, elsősorban építész-, designer- és képzőművész-hallgatók tavaly a Kapolcs melletti Csórompusztán alkottak nagy méretű fainstallációkat - idézte fel az előzményeket a Hello Wood csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a fesztivál igazgatója.
A MOME line design műhelyt is vezető Bakos Maxim hozzátette, a Hello Wood során csapatokba szerveződő diákok egy-egy elismert szakember irányításával hozzák létre fából készült alkotásaikat, és tucatnyi workshopon is részt vehetnek, többek között a tájépítészet, az animáció, a tipográfia, az upcycling (értéknövelő újrahasznosítás) vagy a fenntartható tervezés témaköreiben.
A Hello Woodon való részvételre május 18-ig lehet pályázni, a nevezési feltételek a hellowood.eu honlapon találhatók meg - hívta fel a figyelmet a fesztiváligazgató.
Pozsár Péter kurátor elmondta, hogy ezúttal olyan installációkat kívánnak létrehozni a Dédestapolcsány melletti Bánvölgye táborban, amelyek kifejezetten a helyi kisközösségek konkrét igényei alapján készülnek, természetesen megtartva a művészi igényességet is. Ennek érdekében a szervezők több, a környék adottságait jól ismerő civil szervezettel is - például a Romaversitasszal - felvették a kapcsolatot.
Pozsár Péter a Kultúrpart kérdésére válaszolva elmondta, csináltak már korábban is konkrét funkciót ellátó műalkotást. „Egy közösségi teret újítottunk fel fából, ahova tulajdonképpen bárki le tud ülni beszélgetni, megismerkedni a másikkal.” Hozzátette, az ilyen hátrányos helyzetű régiókban nem is ismerik, vagy nem értik a pusztán szépség miatt elhelyezett tárgyak koncepcióját, hiszen a legtöbb helyen még egy köztéri szobrot sem lehet látni.
Ugyan a méretes faszerkezetek nem csak esztétikai, hanem fűtőértékük miatt is csábítóak lehetnek, Pozsár Péternek nincsenek rossz tapasztalatai ezzel kapcsolatban. „Azt a közösségi helyet, amit felépítettünk, senki nem bántotta, pedig -20 fok volt a télen. Nagyon megszerették az emberek, és elfogadták, igénylik az installáció jelenlétét. Ha az egyiket a jövőben szétszedik, ám tegyék, de akkor az nekünk is egy jelzés lesz, hogy valamit nem csináltunk jól.
A kezdeményezéshez idén csatlakozik a Krétakör is, amely a helyi közösség legendáriumára, érdekes történeteire épülő performatív produkciót szeretne létrehozni.
Juhász Bálint és Dargay Marcell, a kortárs művészeti központ munkatársai közölték: a környék vokális és instrumentális hagyományainak feltérképezése után helyi és fővárosi zenészekből, illetve diákokból egy Hello Wood zenekar létrehozását is tervezik az alkotótábor idejére. Az elkészült fainstallációkat a július 29-iki Hello Wood Fesztiválon adják át a helyi közösségeknek.
Huszár András szervező beszámolója szerint a fesztivált július 15. és 21. között egy 9-14 éveseknek meghirdetett gyermektábor vezeti be: a Demo Wood során a gyerekekkel a környezettudatos, egészséges életmódot akarják megszerettetni, ehhez a dizájnt használva eszközül.
Bakos Maxim elmondta: a Hello Wood 2012-ben ismét jelen lesz a Sziget fesztiválon, majd ősszel a Design Héten is.