Az ókori várost, a Heraclea Lyncestis-t tárják fel Macedóniában.
A mai Bitolától 2 kilométerre lévő ókori települést a Kr.e. 4. század közepén Nagy Sándor apja, II. Philipposz makedón király alapította. A város stratégiai szerephez jutott a római korban, hiszen mellette haladt el a Kr.e. 2. században épült Via Egnatia, amely Rómát Kis-Ázsiával kötötte össze.Az ásatások során előkerülő leletek arról tanúskodnak, hogy Heraclea Lyncestis egyre jobban prosperált a római korban, a bizánci időkben pedig püspöki székhely volt. A város 6. század végén néptelenedett el, amikor a térséget a szláv törzsek özönlötték el - olvasható a Popular Archaeology oldalán.
A korábbi ásatások során az akropolisz egykor körülvevő falakat tárták fel, valamint a város bazilikáinak díszes mozaikpadlóját.
Az idei ásatási szezonban a városi amfiteátrumot kívánják feltárni, amely a Kr.u. 2. században épült az akropolisz oldalában. Az ásatási tervekben szerepel a környező lakónegyedek feltárása is, amelynek köszönhetően többet megtudhatnak arról, hogy hogyan fejlődött a település, s miként éltek egykori lakói.
Forrás: MTI