Az Európai Űrügynökség delegáltjai szerdai párizsi találkozásukon a várakozások szerint jóváhagyják a Jupitert és jeges holdjait célzó milliárd eurós missziót.
A Juice nevű szonda 2022-ben indulna, és nyolc év elteltével érné el a rendszert. A missziót az ESA vezetője ajánlotta a bizottságnak. A misszió egy ötéves versengés részét képezi, melynek során a következő, „nagyobb osztályú” űrkalandot keresik Európának. A Juice engedélyezéséhez elegendő az egyszerű többség.A misszió célja készülékekkel megrakott, közel öttonnás szatellit felküldése a Naprendszer legnagyobb bolygója és három legnagyobb holdja részletes vizsgálatához. Az űrszonda a Jupiter gravitációját alkalmazza egy sor közeli elrepüléshez a Kallisztó és az Európa mellett, végül orbitális pályára áll a Ganümédész körül.
A hangsúly a „lakhatóságon” lesz, a kutatók igyekeznek feltárni, van-e rá lehetőség, hogy ezek a holdak mikrobiális életet hordozhatnak. A Kallisztó, az Európa és a Ganümédész a szakemberek gyanúja szerint vízóceánt rejt jeges felszíne alatt. Ennek megfelelően olyan környezetet hordozhatnak, melyek elősegíthetik kezdetleges bioaktivitás kialakulását.
A Juice két másik misszióval, az Athenával - mely a valaha épült legnagyobb röntgenteleszkóp lenne - és az NGO-val – nagy pontosságú műholdak triója, amelyek a gravitációs hullámokat észlelnék – áll versengésben. A 19 tagállam delegációi szerdai bizottsági ülésükön meg is tagadhatják az ESA javaslatát, de mindenki arra számít, hogy a Juice vetélytárs nélkül zöld jelzést kap.
A misszió 830 millió eurót kóstál az ESA-nak egész életciklusa folyamán. Mindez felöleli az űrszonda vázának gyártását, a felbocsátást és működtetését 2033-ig. A költségkeret nem tartalmazza a Juice 11 készülékének árát. Az ezekhez szükséges pénzt a tagállamok biztosítják. Ha ezt az összeget is figyelembe vesszük, a Juice végső büdzséje a várakozások szerint 1,1 milliárd euróra taksálható. Arról még nem született döntés, melyik európai állam milyen készülékeket szolgáltat majd.
A Juice misszió a végső és egyben hivatalos jóváhagyást 2014-ben kaphatja meg. Ez az a pillanat, amikor minden, a szonda elkészítéséhez szükséges elem helyére kerül és megállapítják a teljes költségvetést. Emellett ekkor döntenek a nemzetközi részvételről is.
Jelenleg a Juice csak európai projektnek számít, de van esély az amerikai részvételre a programban. A NASA többek között költségvetési problémák miatt hátrált meg az eredeti terv elől, melynek égisze alatt társszatellitet fejlesztett volna a Juice mellé, hogy az a Ganümédész helyett az Európát célozza meg. Az amerikai tudományos közösség szeretne részt venni a misszióban, különösen az Európa holdat érintő részében.
Magyarország részvételi lehetőségeiról egyelőre nem szól a fáma. Ugyan nem vagyunk rendes tagjai az ESA-nek, de annak előszobájából akár mi is hozzájárulhatunk a misszió sikeréhez.
Forrás: Hirado.hu