Mexikói kutatók 2000 éves kőkéseken emberi vért, izom-, bőr- és índarabokat, valamint hajszáltöredékeket találtak – a felfedezés döntő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az eszközt emberáldozatok bemutatásakor használták.

A mexikói antropológiai és történelmi intézet új kutatása egyértelműen alátámasztja azon 2000 évnél később élt kultúrák beszámolóit, melyek szerint egykor az obszidiánkéseket emberek feláldozása során használták Mexikó területén. Évekkel ezelőtt egyéb – közvetett – fizikai bizonyítékokra is találtak példát: emberi csontmaradványokon vágásnyomokat fedeztek fel. A késekre ráakadó archeológusok két évvel ezelőtt helyezték el a 31 éles eszközt Luisa Mainou-nál, aki az intézet restaurációs laboratóriumában alapos vizsgálatoknak vetette alá őket. A National Autonomous University szakembereivel karöltve pásztázó elektronmikroszkóp segítségével analizálták a késeken található maradványokat, s ekkor vörösvérsejt nyomokat, valamint ín- és izomrost töredékeket fedeztek fel rajtuk. A kellékek a mexikói Puebla állam Cantona nevű régészeti lelőhelyéről származnak, mely 1000 évig adott otthont az embereken végzett rituálékról híres aztékoknak.

Míg az azték időkből származó beszámolók, rajzok és festmények egyértelműen sugallják, hogy késeket és egyéb eszközöket használtak az alapvetően nem életveszélyes kivéreztetési rituálék során, a mostani vizsgálat szerint a mély vágások célja egyes darabok az áldozat testéről való leválasztása volt. „A leletek megerősítik, hogy a késeket emberáldozatok során használták” – szögezte le Mainou. A Floridai Egyetem antropológia professzora, Susan Gillespie szerint ez az első olyan alkalom, hogy obszidiánkéseken ilyesféle szövetmaradványokat találtak, ám ő is egyetért abban: a leletek igen meggyőző bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a nép valóban embereket áldozott. A kutató hozzátette: találtak már szerves anyagokat ősi leleteken, például ételt, tehát a hasonló maradványok megfelelő körülmények között hosszú ideig megőrződhetnek. Gillespie elmondta, hogy az ember áldozás gyakorlatát a spanyol hódítók írásos művekben részletezik, valamint képeken is ábrázolják: megjelenik a szív eltávolítása, a lefejezés, a feldarabolás és a nyúzás művelete. Néhány ősi kultúrában úgy hitték, az emberi vér létfontosságú folyadék, mely a világegyetem egyensúlyához szükséges.
Érdekesség, hogy bizonyos késeken a vörösvérsejtek, míg másokon az emberi bőr vagy éppen az izommaradványok voltak túlsúlyban – a megállapítás arra utal, hogy forma szerint más és más célt szolgáltak az egyes eszközök.
via: explorerworld.hu