Kürthy András, tíz év után, újra a Kolozsvári Magyar Operában rendez, méghozzá Donizetti Szerelmi bájital című vígoperáját, amelynek bemutatója május 10-én, 18:30 órától lesz. Az elmúlt években több kontinensen is megfordult művészt a visszatérésről, munkafolyamatról, utazásairól kérdeztem.
Néhány évvel ezelőtt Budapesten több alkalommal is megrendezte a Szerelmi bájitalt (1996-ban és 1997-ben). Miben tér majd el a most rendezett előadás az előzőktől?Eleve más lesz attól, hogy 2012-t írunk, de természetesen van olyan az előadásban ami akkor is volt és most is lesz. Az akkori közönség is vette az adást, de például az Európai Unióról nem volt tapasztalata, most pedig már van. Mások a szereplők is és az embereknek változott a véleménye a nőkről, a párkapcsolatról, ami átrajzolja a dolgokat.
Sokkal aktuálisabb lesz ezek szerint?
Nehezen tudok mit kezdeni ezzel az aktualitás kérdéssel, ugyanis szerintem attól lesz igazán aktuális egy előadás, amitől egy Michelangelo szobor vagy egy Leonardo da Vinci festmény az: értékeket közvetít. Az opera tökéletesen alkalmas arra, hogy olyan értékeket közvetítsen, amelyek fontosak, főleg a mai világban.
Mennyire más most a társulat, mint amikor utoljára járt itt?
Nagyon jó ide visszatérni, a személyek változtak, a stílus is változott, de a színvonalat ez nem befolyásolja. Úgy jöttem vissza, tíz év után, mintha lehetne folytatni ott ahol abbahagytam. Ez bizonyos szempontból igaz, viszont más szemszögből nem, mivel mások az emberek, és én magam is változtam. Az újak közül, akik elég nagy számát teszik ki az énekkarnak is, sokan nem ismernek, nem látták előadásaimat sem, csak hallottak rólam, ami nem ugyanaz.
Mitől más az opera Budapesten, mitől más a közönség?
A budapesti Operaházat nagymértékben a külföldi turizmus tölti meg, ezért mindenképp más a helyzet, mint Kolozsváron. Amerikában például egy nagyon érdekes programot dolgoztak ki a közönség nevelésére. Létezik egy bizonyos színházi pedagógus, akinek az a feladata, hogy a következő évadra előkészítse a közönséget, főleg a fiatalokat. Ez a program részben élőzenéből áll össze, tehát az énekesekkel, zongoristákkal kimennek az egyetemekre, iskolákba és bemutatják a színpadra kerülő előadások részleteit, beszélnek az előadás történetéről, részleteiről. Az óvodásoknak pedig játékos módon próbálják mindezt bemutatni. Ennek köszönhetően az operaelőadások minden egyes alkalommal teltházasok lettek.
Sikerült elhoznom ezt az ifjúsági programot Budapestre és Kolozsvárra is, de sajnálatomra nem alkalmazzák.
Folytatás itt>>
Forrás: Cool Hunting