Különleges, rendhagyó előadással készül a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) a POSZT-ra.
Az idén első alkalommal megrendezésre kerülő háromnapos FESZ minifesztivál egyik legizgalmasabb attrakciója a záró előadás, amelynek előadóművészei, résztvevői Pécs lakói közül kerülnek ki. Pályázati felhívásában a FESZ amatőr művészeket, zenészeket, táncosokat, bábosokat és műkedvelő civileket is megszólított.A rendező, Schermann Márta közel húsz éve dolgozik színészként, amellett színházi rendezéseivel is egyre gyakrabban találkozhat a közönség: dokumentarista előadásaiban a professzionális művészek mellett azok a speciális élethelyzetben lévő civil emberek is megjelennek, akikről a darab szól.
Rendezőként dolgozott már bevándorlókkal, romákkal, hajléktalanokkal, orvosokkal és várandós asszonyokkal is. Munkáira a társművészetek – képzőművészet, tánc, kortárs zene – erőteljes bevonása mellett a tér-specifikus megjelenés is jellemző. Gyakran választ előadásainak különleges helyszínt: rendezett már botanikus kertben és gőzfürdőben, piacon és metróaluljáróban, de játszott már börtönben is. Ezek az előadások sokszor a humor segítségével, innovatív színházi eszközökkel szólítanak meg és buzdítanak társadalmi elkötelezettségre, miközben nehezen artikulálható szociális problémákat hoznak közel nézőikhez.
„Amikor civilekkel készítek professzionális színházi előadást, akkor a legnagyobb feladat segíteni őket abban, hogy a valós milyenségüket, egyéniségüket megőrizhessék és a játékban megmutathassák a nézőknek." – vallja Schermann Márta.
Schilling Árpád, a FESZ alelnöke, hangsúlyozta, hogy a független előadó-művészeti szerveződések célja a művészetin túl a közösségi értékek szolgálata is: „Szeretnénk, ha a FESZ rendezvényén nem csupán nézőként vennének részt a pécsiek, hanem aktív résztvevőként alakítanák is azt.”
Az alkotás egyhetes intenzív próbafolyamat során nyeri el végső formáját. Az össz-művészeti produkciót június 15-én a Zsolnay Negyedben mutatják be, a legjobb alakításokat szakmai zsűri díjazza.