Május 16-án kedden 18 órakor nyílik meg kalmár János szobrászművész Időtlen állapotok című kiállítása a FUGA-ban.
"Kalmár János számára a forma alapvető fontosságú, amely nála nem pusztán alaki, hanem tartalmi értéket is hordoz. Alkotásai organikus, legtöbbször antropomorf indíttatású figurák, amelyeket líraian geometrizáló absztrakcióval alakít konkrét alakzatokból egyetemes fogalmak megszemélyesítőivé.A forma meghatározza a teret, amelyben létezik. A körbejárható plasztikák átalakítják az őket befogadó környezetet. Ezáltal a szobrász, amikor alkot, egyben teret is teremt. Kalmár János sem pusztán formában, hanem elsősorban térrendekben gondolkozik. Alkotásai tehát a szobrászat alapkérdéseit érintik. Maga a szobrászi alkotói folyamat a teremtést imitálja, amelynek során az anyag a művész keze által átalakul, és spirituális tartalmakkal telítődik. Ez a metamorfózis Kalmár János esetében az antropomorf és az absztrakt határán érhető tetten leginkább. A nyújtott, elvékonyított figurák törékenyeknek hatnak, szinte testetlenek, a lélek metaforái. Ezekben a művekben nem csak a lélek elmélyült nyugalma, de az ember fizikai létének kiszolgáltatottsága és múlandósága is megfogalmazódik."
Szeifert Judit művészettörténész
"Számomra a szobor emberi jelenlétet, alakot jelent. Formarendjében arányt, változásaiban mértéket, történéseiben pedig etikát. Emberi jelet testesít meg, amely szakrális térré változtatja át semleges környezetét.
A szobor megalkotása számomra morális szempontból nem teremtés, mivel születésünkkor mindent megkapunk életünkhöz és tárgyi világunk építéséhez. Ez a helyzet csak szemlélődésre, tanulásra elég. Életem fizikai történéseinek megértéséhez elsősorban nem azok következményeivel, hanem lelki okainak megismerésével kell foglalkoznom, ezért a szobor számomra nem fizikai történések, hanem lelki folyamatok eredménye. Ezeknek a lelki helyzeteknek olyan fizikai jelképeit keresem szobraimban, amelyek képesek közvetíteni őket. A megközelítés vagy az elvontság mértékétől függetlenül mindig az emberről szólnak.
A szobor fizikai jelenléte megtévesztő, mert csak eszköz. Azt idézi, ami természeténél fogva láthatatlan. Amit megidéz, amire utal, amiről az élet szól, rejtve marad.
A szobor életem megértésének eredménye és lenyomata, mely arról a világról beszél, amelyben élek. Így válik ez az értelmezés emberértelmezéssé is egyben. Ezek életem szétválaszthatatlan részei. Ez a folyamatos körforgás működteti a hétköznapjaimat. Ezek a hétköznapok azok, melyek lehetővé teszik a szobraim születését."
Kalmár János
A kiállítást megnyitja: Sárkány Győző grafikusművész
Cím: V. Petőfi Sándor u. 5.