Kizökkent idő címen jelent meg válogatáskötet B. Müller Magdának, a zseniális standfotósnak, a magyar filmek megörökítőjének munkáiból.
Az albumot az ahhoz kapcsolódó kamara-kiállítás szerdai megnyitóján mutatták be az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK). A könyv különlegessége hogy nem standfotókat, azaz a filmforgatáson készített fényképeket, hanem B. Müller Magda "hétköznapi" fotóit tartalmazza, amelyek éppoly zsebiálisak, mint a tőle megszokott, díszletek között készített felvételek.Sajó Andrea, az OSZK főigazgatója a könyvbemutatón emlékeztetett: a nemzeti könyvtár öt évvel ezelőtt már helyt adott egy B. Müller Magda-kiállításnak, annak középpontjában azonban a standfotók voltak.
Féjja Sándor filmtörténész felidézte: B. Müller Magda 1969-ben lett filmfotós a Magyar Filmgyártó Vállalatnál, és huszonöt év alatt hatvan magyar nagyjátékfilm stábjában dolgozott; többek között Szabó István, Sándor Pál, Huszárik Zoltán és Sára Sándor filmjeinek forgatásán fényképezett.
A fotográfust 1989-ben bízták meg a Magyar Filmtörténeti Fotógyűjtemény Alapítvány vezetésével, így ő tette először közkinccsé a stand- és werkfotókat, megismertette a közönséget más standfotósok nevével, munkásságával is.
Féjja Sándor elmondása szerint a Kizökkent idő képeinek első része rendkívül személyes, B. Müller Magda szülőhelye, Ferencváros tűzfalait, kidobott tárgyait, "objet trouvéit" ábrázolja. Az albumban sok szoborfotó is helyet kapott, de megtalálhatók politikai rendezvényeken készült és választási plakátokat ábrázoló felvételek is.
Az a különleges B. Müller Magda fotóköteteiben, hogy szinte soha nem egy fotóban, hanem képpárokban, -csoportokban gondolkodik: képei dialogizálnak egymással, ezért nincs címük sem - hangsúlyozta Féjja Sándor.
Mint B. Müller Magda az MTI-nek elmondta, az Aranymetszés Kft. által megjelentetett, 180 oldalas kötet több mint 200 fotóját maga válogatta az 1989 és 2009 közötti időszakból.
B. Müller Magda 1937. április 23-án született Budapesten. Filozófiai és esztétikai tanulmányai után fotós szakvizsgát tett, majd a Magyar Tudományos Akadémia fizikai kutatóintézetében fotósként tevékenykedett. Ezt követően került a Mafilmhez, ahol olyan filmek forgatásán dolgozott, mint az Utazás a koponyám körül, a Szindbád, a Régi idők focija, de ő fényképezte Szabó István Mephisto, Redl ezredes és Hanussen című munkáit is.
Forrás: MTI