A Christie's árverésén az eddigi legősibb műtárgyként beharangozott neolitikus lelet ára elérheti a 600 ezer dollárt is.

A sivatag szélsőségesen száraz éghajlati viszonyainak köszönhetően megmaradt maszk funkcióját azonban egyelőre homály fedi. Mint arra Limmer rámutatott: a lelet az első komplex társadalmak kialakulásának idejéből származik. "Ezek a maszkok kétségtelenül az emberek egyik legelső arra irányuló próbálkozásának emlékét őrzik, hogy kapcsolatba lépjenek a spirituális világgal. A koponya ábrázolás miatt logikusnak tűnik, hogy a halálhoz kötődő rituálék, vagy az ősök tisztelete során használták őket".
A lelet felső részén található apró fúrt lyukak alapján a Christie's szakemberei úgy vélik, hogy annak idején hajjal díszíthették a maszkot, vagy ezeken keresztül rögzítették azt a halott arcához, falakra, oszlopokra, vagy szobrokra. A 22,8 centiméteres maszk, amely eddig egy New York-i gyűjtő tulajdonát képezte, az aukciósház antik műtárgyakat felvonultató június 8-i árverésén kerül kalapács alá. A mintegy 260 tételt kínáló aukciótól mintegy 8 millió dollár (1,9 milliárd forintnak megfelelő összeg) bevételt remélnek.
Az elmúlt években kiemelkedő sikereket könyvelhetett el az antik műtárgyak piaca: 2010-ben 23,8 millió dollárért (5,7 milliárd forintnak megfelelő összegért) cserélt gazdát egy római császárság idejéből származó márvány mellszobor, mintegy tízszeresét produkálva az előzetes becsléseknek. Egy Kr.e. 3000-ből származó, nőstény oroszlánt ábrázoló mészkő szobor leütési ára pedig több mint 57 millió dollár (13,6 milliárd forint) volt egy 2007-es liciten.
A Christie's júniusi árverésén többek között egy bronzból készült antik görög tükörre, egy 1-2. századból származó Vénusz torzóra, valamint egy 2. századi, márványból készült Apolló fejre licitálhatnak az érdeklődők.
Forrás: Hirado.hu