Az Europa Nostra díjat vette át Lisszabonban péntek este Kovács Piroska néprajzkutató, akit a székely kapuk megóvásáért végzett munkájáért jelöltek a rangos műemlékvédelmi elismerésre.
A néprajzkutatót a Hargita megyei tanács terjesztette fel a díjra, és a díjátadó ceremóniára elkísérte Borboly Csaba, a tanács elnöke is. A ceremónia végén Borboly az MTI-nek telefonon elmondta, hogy a díjazottak 28-as listáját ugyan már március végén közzétették, az csak a helyszínen derült ki, hogy Kovács Piroska egyike annak a hat díjazottnak, akinek tízezer eurós pénzjutalommal járó fődíjat ítélt a bírálóbizottság. Valamennyi díjazottat egyperces kisfilmben mutattak be, az eseményen azonban csak a fődíjasok kaptak szót. Borboly Csaba tájékoztatása szerint Kovács Piroska magyar nyelven köszönte meg az elismerést, és szólt az örökség megőrzésének a fontosságáról.A péntek esti díjátadó ünnepségen részt vett Androulla Vassiliou, az Európai Bizottság oktatási, kulturális, többnyelvűségi és ifjúsági biztosa, valamint Plácido Domingo világhírű tenor, az európai örökségvédelmi szervezeteket tömörítő Europa Nostra elnöke is. Az esemény védnöke Aníbal Cavaco Silva, Portugália elnöke, aki jelen volt a díjátadon.
A 28 nyertest a 31 országból benyújtott 226 projekt alapján választották ki. Az Europa Nostra honlapján olvasható indoklás szerint Kovács Piroska kiemelkedő példája azoknak a szerény, elkötelezett európaiaknak, akiknek jelentősebb források nélkül is sikerül tudatosítaniuk embertársaikban a múlt megőrzésének fontosságát a jövő érdekében.
Kovács Piroska a díjazottak listájának márciusi közzététele után az MTI-nek elmondta: annak örvend leginkább, hogy a díj által a székely kapu és Székelyföld híre is bejárja a világot.
A néprajzkutató négy évtizeden át szülőfalujában, a Székelyudvarhely szomszédságában fekvő Máréfalván dolgozott magyartanárként és iskolaigazgatóként. 1987-es nyugdíjba vonulása után a székely kapuk mentése vált a fő foglalkozásává. Megalapította a KŐLIK Hagyományőrző Művelődési Egyesületet, amely az értékmentést állította tevékenysége középpontjába. Előbb a máréfalvi székely kapuk leírását készítette el, majd munkáját Udvarhelyszékre és az egész Hargita megyére kiterjesztette. "Próbáltam meggyőzni a kapuk tulajdonosait: ne bontsák le, ne dobják ki értékeiket, mint holmi kacatot" - mondta Kovács Piroska.
Forrás: MTI