Észak-Korea valószínűleg a legelszigeteltebb ország a Földön. A külpolitikusok egy óriás lágerhez hasonlítják, ahol 25 millióan tengődnek. A szigorú rendelkezések ellenére, évtizedek óta először román sajtó tudósít a kommunista országból.
Adelin Petriºor 1975-ben született, az egyik legismertebb hazai haditudósító, jelenleg a román köztelevízió külön munkatársa. Tudósított már Irakból, Afganisztánból, Líbiából, Izraelből, Algériából, a volt Jugoszláviából. Ezúttal nem a televízió képernyőjén keresztül, hanem a TIFF filmfesztivál keretein belül tartott kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött sajtótájékoztatón mesélt Észak-Koreai élményeiről, a TIFF házban.Román televíziós tudósító csoport 1985 óta nem volt Észak- Koreában, Ceaușescu utolsó látogatása óta. Ami Korea múltját illeti, a 70’-es, 80’-as években szoros és bizalmas kapcsolatban állt Romániával, a két ország vezetői gyakran találkoztak. Ceausescu többször is látogatást tett Koreába, először 1971-ben, amikor még Kim Ir Szen vezette az országot.
Jelenleg Kim Jong Un, Kim Ir Szen unokája Észak-Korea diktátora, akinek még a korát sem tudni pontosan, 28 vagy 29 éves lehet. A fiatal Kim Jong Un decemberben került hatalomra, apja halálakor. Furcsa mód, csak két évvel ezelőtt hallott a világ először a fiatal vezetőről. Az áprilisi ünnepségnek éppen ezért egyik célja az volt, hogy bemutatkozzon Kim Jong Un.
Ezért engedtek be az országba a megszokottnál több tudósítót. Adelin Petrișor az itt készített tudósításában megjegyzi: észrevehető volt, hogy az ünneplő tömeget külön katonák figyelték, hogy minden és mindenki jól, ünnephez méltóan nézzen ki. Ha valaki fáradtnak vagy közömbösnek tűnt a tömegben, a katonák azonnal lecserélték.
Globalizált világunkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a különböző kultúrák találkozása, hiszen egyes népek kultúrái hatással vannak egymásra, épp ezért van szükség azok kölcsönös megismerésére.
Viszont egy olyan országban, ahol telefonnal csupán az állami hivatalnokok rendelkeznek, a kommunikációs eszközök (újságok, tévé, rádió) állami monopóliumnak számítanak, szinte lehetetlen a kölcsönös kiismerés és külkapcsolatok fenntartása. Internet nincs, az ország területéről nem érhető el egyetlen külföldi információs csatorna sem, sőt, még a házasság intézményébe, a párválasztásba is beleszól az állam. Mondhatni Észak - Korea a földkerekség legsötétebb, legbezártabb országa.
Adelin Petriºor felhívta a figyelmet arra, hogy Romániának nem szabad elfelejtenie, hogy mennyire hálás lehet Európának, hogy megszabadult a kommunizmustól. Ugyanakkor azt is elmondta, Észak-Koreában a kommunizmus megdöntésének esélye sincs más európai országok segítsége és beavatkozása nélkül.