A politikai művészet különleges darabjával találkozhatunk a British Museumban. Különböző országokból származó fegyverekből készített trónt egy mozambiki művész.
A trónszékek hagyományosan az uralkodói, felsőbbrendű hatalmat szimbolizálják. A Fegyvertrón (Throne of Weapons) alkotója, Cristovao Canhavato (Kester) továbblépett az első jelentési szintről, és kritikusabb szemszögból vizsgálta a kérdést. A tekintély és hatalom szimbólumát, a trónt összekötötte a fizikai erő és elnyomás eszközeivel, a fegyverekkel.A királyi szék húsz évvel ezelőtt, 1992-ben, a mozambiki polgárháború után készült, kizárólag használaton kívül került fegyverekből. Az ország területéről származó puskákat egy egyesülettől kapta a művész, akik a tizenhat évig tartó polgárháború fegyvereit gyűjtötték össze, és használták fel kreatív módon (Transforming Arms into Tools).
Ahogy a rajzon is látható, a széket a világ legkülönbözőbb pontjairól származó fegyverek építik fel. Észak-Koreai puskát ugyanúgy találunk a részelemek közt, mint kelet-európait, de egy orosz AK-47-es is gazdagítja a kollekciót. A világ fegyverarzenáljának széles merítésével a Kester névre hallgató afrikai művész a nemzetközi fegyverkereskedelemre is reflektál.
A londoni British Museum tárlata adott otthont az alkotásnak 2005-ig, majd a szék nagy-britanniai körutazásra indult. A politikai művészet ötletes és elgondolkodtató darabja, és az általa közvetített üzenet így több emberhez is eljuthatott. A Fegyvertrón turnéjának állandó kísérőeleme egy minikiállítás, amely egyrészt a szék építéseinek körülményeit mutatja be, másrészt fényképek és történetek által feldolgozza a dél-afrikai országban több mint másfél évtizedig zajló polgárháború történetét. A műalkotás így egyszerre hordozza az univerzális mondanivalót a fegyverek, a háború és a hatalom összefonódásáról, és emellett egy távoli ország történelmébe is beavatja a befogadókat.
via Inhabitat