Megkönnyíti-e a XXI. század bűvészeinek munkáját a számítógépes technika? Többek között ezt a kérdést is felvetheti az amerikai szabadulóművész cápával való pancsolása.
Az amerikai illuzionista David Blaine-ről akár a ragadozóval való közös megmártózást is elképzelhetjük, hiszen már túl van jó pár életveszélyes trükkön. Hét napra élve eltemettette magát, 61 órát töltött egy jégtömb belsejében a Times Square közepén, 35 óráig állt egy 30 méter magas oszlop tetején egyensúlyozva, és egy teljes héten keresztül élt egy két és fél méter átmérőjű, sós vízzel teli gömbben.Tegnap a szabadulóművész feltöltött egy videót a YouTube fiókjába, ahol egy nagy fehér cápával láthatjuk az óceánban úszkálni. Változatos öltözetben és tevékenységek közben kísérhetjük végig Blaine-t, ahogy a háttérben mintegy mozgó képernyővédőként a világ egyik legkegyetlenebb ragadozója halad el. Először elegáns öltönyben eszik meg egy banánt a víz alatt, majd vascsöveken fekve simogatja meg a cápát. Vörös palásttal a hátán is láthatjuk, ami néha kiömlő vérhez hasonlít. Végül csattanóként Hawaii ingben szivarozik.
A klip kétértelmű angol címe (Dressed For Dinner) kétféleképp fordítható: vacsorához öltözve, vacsorának öltözve – ami ebben az esetben nem egészen mindegy. A videóhoz mellékelt szöveg a szigorú tényközlésre szorítkozik: „David a nagy fehér cápákkal megy úszni Guadeloupe partjainál.” De valóban tényről és egy újabb mutatványról beszélhetünk-e a cápaakció kapcsán? Ami biztos, hogy a videón 2:10-nél az uszony áthatol a vason. A fizika törvényeinek cáfolatára pedig talán még egy nagy fehér cápa sem képes. Ahogy a víz alatti banánevés és szivarozás is több mint gyanús.
A bűvészek és mágusok trükkjeit már évszázadok óta csodálja a közönség. Az előadásokban keveredik a különlegesség, az irracionalitás, a tehetség, a gyakorlás és a szenzáció – tökéletes elegy az emberek hétköznapokból való kiszakításra. Nem véletlen tehát, hogy sok művészeti alkotásban is feldolgozták már a bűvészet témáját. Egy közelmúltbeli példa a Tökéletes trükk című film Christopher Nolan rendezésében, amelyben rengeteg titokra és feszültségre fény derül az illúzió mestereinek felszín alatti tevékenysége kapcsán.
A filmben (akárcsak az itt következő videoklipben) a vízben játszódó trükk kiemelt figyelmet kap. De a veszély forrása ott a fulladás rémében, itt pedig a cápa képében mutatkozik. Nolan filmje végig a valódi és a csaláson alapuló trükkök ellentétére épít. Ugyanígy Blaine cápashow-ja kapcsán is felvethetőek a kérdések: számítógépes csalással vagy újabb vakmerő színjátékkal van dolgunk? Koholt szenzációt vagy tökéletes trükköt látunk?
Forrás: Huffington Post