A Morvay László Rajzszakkörös gyerekek műveiből nyílik kiállítás szerdán a Bajor Sörözőben.
A szakkörön született művekből látható kiállítás június 20-án nyílik a Bajor Sörözőben, 18.00-kor. A kiállítást Orlai Balázs nyitja meg, és az Island zenekar zenél. A megnyitó után 8 órától fél 10-ig az ír folkot játszó Island zenekar akusztikus koncertet ad több blokkban.A Gaál Imre stúdiót, ami a Morvay László Rajzszakkör közvetlen elődje, Morvay László ifjú rajztanár alapította 1974-ben a pesterzsébeti József Attila Általános Iskolában. A rajzszakkört a művész 30 éven át vezette. Ez idő alatt az ifjú rajztanárból (aki később a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola tanára, a pécsi Janus Pannonius Egyetem adjunktusa, minisztériumi felkérésre az ELTE Tanárképző Karának előadója és résztvevője a művészeti iskolák kerettantervének kidolgozásáért felelős csoportnak) elismert grafikus, tűzzománc-művész és nemzetközi hírű művésztanár lett. Ezzel egy időben az általa létrehozott rajzszakkör is ismertté és elismertté vált külföldön. Több kiállítás (Belgium, Bulgária, Olaszország, Németország), vendégszereplés, tanulmányút és pályázati dobogós helyezés jellemzi a szakkör sikertörténetét. A Morvay László Rajzszakkört, a művész halála után, öreg diákjai hozták létre.
A kör jelenlegi székhelye a XX. kerületi Török Flóris utca, ahol 15-20 szakkörös, és 4 oktató várja az érdeklődőket. Az oktatók: Morvay Petra (Morvay László kisebbik lánya) magyar-angol tanár, Tóth Orsolya történelem tanár, Kováts Borbála Grafikus művész, Orlai Balázs a MOME tárgyalkotó szak adjunktusa és designer, valamint Orbán Nándor számítógépes grafikus. A szakkörösök között kicsik és nagyok egyaránt vannak, a legfiatalabb palánta 6 éves, a legidősebb 46.
A mostani, szigorú iskolai rendszer itt nem működik. A vezetők most sem tanárok, ahogy régen sem azok voltak, hanem tapasztalt felnőttek, egyenrangú partnerek a gyerekekkel. „Úgy szoktuk mondani, hogy vizuális nevelés folyik. Nem arról van szó, hogy megtanítjuk, hogy kell "lovat" rajzolni, hanem arról, hogy rávegyük a gyereket, merje lerajzolni, ami a „fejében” van egy lóról. A legfontosabb, hogy megkülönböztesse a vacak giccset a művészettől.”
Mindenki szabadon választott technikával dolgozik. Hetente van egy téma, amivel kapcsolatosan kell dolgozni. A foglalkozások elején a feladat megbeszélése mellett művészettörténeti alapokat nyújtó oktató videóval várják a gyerekeket. 3 óra alatt kell létrehozni a képet, és minden technikai lehetőség adott a szabad alkotáshoz. Az elkészült műveket a szakkör megőrzi, és kiállítási anyagnak felhasználja a későbbiekben.
A szerdán nyíló kiállításról további információért, katt ide!