Az osztrák főváros nemcsak a karácsonyi vásárokról, komolyzenéről és a Schönnbrunni kastélyról szól. Az egyik leghíresebb bécsi DJ-től megtudtuk, hogy miről is még.
Minden nagyobb városról van egy lista, egy „must-see” kollekció, amit lelkiismeretes turistaként egyesével ki kell pipálgatni, ha azt szeretnénk, hogy otthon ezekkel dicsekedhessünk. Általában ezek a listák város szimbolikus épületeiben, ételeiben, italaiban és az innen hódító útra indult híres emberek felsorolásában merülnek ki. Bécs szentháromsága az épületek terén a Stephansdom, a Schönnbrunni kastély és a Hofburg királyi palotaegyüttese. Ezt adalék élményanyagként kiegészítheti egy bécsi szelet, egy karácsonyi vásáron elfogyasztott forralt bor vagy egy hangverseny a válogatott osztrák klasszikusok valamelyikétől.De mi rejlik a felszín és a kötelező látványosságok álarca alatt? Hogy változik meg a városkép, ha besötétedik, és már nem a tökéletesen szabályos utcákat láthatjuk a nap reflektorfényében? Peter Kruder, a világszerte ismert osztrák DJ azért jött el Budapestre, hogy egy oldott hangulatú sajtóbeszélgetésen bemutassa Bécs új arcát, és egy zártkörű koncerten ízelítőt adjon a főváros éjszakai életéből.
DJ Krudernek egyértelműen mást jelent a zene fővárosa fogalom, mint amit az útikönyvekben olvashatunk. A zenész a világ több pontján népszerűsítette már a bécsi zenei életet, és fő célnak tarja, hogy az emberek fejében élő kép Mozartról, Straussról és az operáról kiegészüljön a fiatalabb, lendületes zenével, amiben a főváros szintén nagyon otthon van. „Különlegessé teszi a bécsi éjszakai életet az underground zenei kultúra kimagasló aránya a kommersz műfajok mellett” – büszkélkedett Kruder. „Más városokkal szemben nálunk 40%-ra tehető az alternatív programok és helyszínek aránya a mainstream mellett.” A saját műfajának tekintett elektronikus könnyűzene olyan helyeken virágzik, mint a Flex, ami egy elhagyatott metróalagútból kialakított underground klub, vagy a Pratersauna, ami a nevéből kiindulva valóban egy szaunából átalakított koncerthelyszín és művészeti tér. Az ismertebb szórakozóhelyek mellett sorra nyílnak a kisebb klubok, ami a bécsi DJ szerint hozzájárul ahhoz, hogy a modern zenei hangzásvilág állandóan frissüljön a városban.
Nem véletlenül esett a választás Peter Kruderre, mikor a megújuló Bécs reklámarcát keresték. A zenész, aki a Kruder&Dorfmeister duó tagjaként lett híres, 1986 óta keveri a legkülönbözőbb dallamokat. Csak ahhoz a minőségi zenéhez nyúl, amiről már a legelején érzi, hogy valami többet és jobbat tud kihozni belőle. A többi osztrák DJ-től szerinte az különbözteti meg, hogy nem karrierlehetőségként értékeli a zenét, hanem főként lelkesedésből játszik: „Akkor is zenélnék, ha nem fizetnének érte” – majd az egybehangzó, kétkedő „mosolygásunk” után hozzáteszi: „Persze azért nem bánom, ha mégis…”
Mivel általában a helyszínen dönt arról, hogy milyen zenét kever aznapra, ezért az esti koncertről kíváncsiskodva csak egy sejtelmes választ kapunk: „A Hold állásától, az időjárástól, a hangulattól, a közönségtől, a bortól és még annyi mindentől függ, hogy mit fogok ma játszani.” Úgy látszik, a DiVino bárban estére minden összejött, és így megtudhattuk, milyen lehet egy igazi bécsi klubban az éjszaka DJ Kruder szettjével. A változatos és minőségi zene közben borkóstolást is tartottak az egyetlen európai főváros boraiból, amelynek határain belül szőlő- és bortermelés folyik.
A sajtóbeszélgetésen megtudtuk, mi áll a „Bécs. Most vagy soha” szlogen és a kampány hátterében: természetesen az Ausztriában töltött tavalyi 11 millió vendégéjszaka számának növelése. Kiemelt cél, hogy a szomszédos országokból is egyre több ember látogasson el Bécsbe, akár egy hétvége kedvéért. A magyar turisták kétharmada síelni megy Ausztriába, ezért szeretnék megosztani a nagyérdeművel, miért érdemes nyáron is az ország határait átlépni. És persze bebizonyítani, hogy az osztrák fővárosnak új oldalai is vannak: Bécs nemcsak Schönbrunn és Sissi, hanem Pratersauna és Kruder is.
Utazás vonattal és helyi tömegközlekedéssel: 33 euró
Busszal: 20-25 euró
Autóval (5 ember/autó, benzin, autópályamatrica): 15-17 euró/fő
Tömegközlekedés:
- 48 órás bérlet: 11,70 euró
- 72 órás bérlet: 14,50 euró
- egy jegy: 2 euró
Háromcsillagos Hotel: 35-45 euró/fő
Bulibelépők: 10-15 euró
Bécsi szelet: 10-12 euró
Egy korsó sör: 3-4 euró
Egy deci bor: 2 euró
Felesek: 5-6 euró
Összesen (3 nap, 2 éjszaka, 2 buli, átlagos szomjúság és éhség) :
- Hotel + Autó: 175-230 euró
- Hostel + Autó: 135-190 euró
- Hostel + Busz + Tömegközlekedés: 140-180 euró
- Hostel + Vonat: 140-180 euró