Egy líbiai sziklabarlangból előkerült agyagedények elemzése után a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az őskori ember már jóval korábban foglalkozott tejtermeléssel, mint eddig hittük.
A Szaharában élő őskori ember már hétezer évvel ezelőtt is foglalkozott tejtermeléssel – állítja egy új tanulmány. A kutatók a területen feltárt agyagedények vizsgálata során vonták le a következtetést; az izotópminták elemzésekor ugyanis tejtermékekből származó zsírok maradványait fedezték fel. Az eredményeket a
Nature folyóirat aktuális számában közölték.
A kutatók Líbiában, az egykori Takarkori sziklabarlangban bukkantak rá a kerámiákra. Az elemzés alapján úgy gondolják, az őskori tejtermelők fel is dolgozták a termékeket – bár azt nem tudják megmondani, vajról, joghurtról vagy sajtról van-e szó.
A tanulmány vezető szerzője, a Bristoli Egyetem munkatársa, Julie Dunn elmondta, hogy a feldolgozás azért is töltött be létfontosságú szerepet, mert segített megemészteni a minden bizonnyal laktóz intoleranciában szenvedő őskori ember számára a tejtermékeket. A felfedezést alátámasztja, hogy néhány helyen tehénfejést ábrázoló rajzokat is találtak. A képek korát azonban nem lehetett pontosan behatárolni, s az izotópelemzés csak az elmúlt évtizedben fejlődött megbízható színvonalra.
via: explorerworld.hu