Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Igazgyönggyökkel díszítve temették el

Igazgyönggyökkel díszítve temették el

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 06. 25.
Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
2025-06-23 11:34:56

Világsztárok, hazai kedvencek, több mint 200 fellépő, öt nagy színpad és négy napnyi megállíthatatlan buli

Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében
2025-06-21 06:00:00

Közös főzések, új kultúrák felfedezése, és egy jó ügy támogatása. Az UNICEF havonta egy új ország

Benson Boone letarolja a nyarat – itt az új album és videóklip
2025-06-20 11:29:57

Benson Boone nem kegyelmez 2025 nyarának: új albuma, az American Heart mély érzelmekkel, nagyívű dallamokkal és

további bejegyzések a szerzőtől »

Szaúd-Arábiában megtalálták a világ legrégebbi igazgyöngyét – a képződmény több mint kétezer évvel lekörözi az eddigi csúcstartó 5000 éves gyöngyöt.

fotó: explorerworld.hu
A kutatók eddig úgy hitték, hogy a világ legrégebbi igazgyöngye a japán Jomon időszakból származik, és hozzávetőlegesen 5000 éves. A Szaúd-Arábiában, a Perzsa-öböl partján fekvő Umm el-Kaivein 2 településnél talált gyöngyöt Kr. e. 5547 és 5235 közé datálják.

„A drágakövekkel foglalkozó kutatók eddig úgy gondolták, hogy a Jomon-gyöngy a legrégebbi gyöngy a világon. Az öbölben talált leletek erre azonban rácáfolnak” – írta Vincent Charpentier, Sophie Méry és néhány kollégájuk az Arabian Archaeology and Epigraphy című folyóiratban a francia külügyminisztérium által finanszírozott expedícióról.A területen nem ez az első ilyen lelet: az öbölben már 101 gyöngyöt sikerült a felszínre hozni különböző ásatási területeken – ez egy olyan neolitikus halászati módszert jelez, amely a mai embernek már nincs birtokában. A gyöngyök egy nagy kagylófajtól, a Pinctada margaritiferától és a jóval kisebb Pinctada radiatától. Bár a gyöngyökért való merülés igen veszélyes és nagyon nehéz, a kagyló egyéb részeit a neolitikus korban kitűnően tudták hasznosítani. A P. margaritifera héját például horogként használták.

A most felfedezett gyöngy megközelítőleg 7500 éves, és mindössze 1,7 milliméteres. A helyi régészeti leletek azt mutatják, hogy a gyöngyöknek a temetkezésben volt nagy szerepük: gyakran a halottakkal együtt temették el őket, az arcukra vagy a felső ajkukra elhelyezve. Ebben az időszakban a félig fúrt gyöngyöket a férfiakkal, a teljesen fúrtakat pedig a nőkkel azonosították.

via: explorerworld.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Természet Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr227908544

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard