A sors ezt az évet az angoloknak dedikálta. II. Erzsébet gyémánt jubileuma és az Olimpia a legszerényebb közhely szerint is világraszóló események.
Ok és alkalom, és ha nem szerénykedünk, hívhatjuk pompás lehetőségnek is, itt az idő a szigetország egyéb javait is élveznünk.Sokan vagyunk úgy, hogy nyárra nagy olvasásokat tervezünk, láblógatós és ráérős könyvélményeket, utazásokat történeteken keresztül, annál messzebbre minél inkább itthon töltjük a nyarat. Miért is ne töltenénk egy kis időt egy angol kastélyban? Aldous Huxley első regénye a Nyár a Kastélyban igazán idilli környezetbe invitál minket. Romantikus kastély hatalmas parkkal, a falakon ősök portréi, süppedős füles fotelek, kandallók, szalonok és szobák végtelen sora a nyári rezidencia különböző szárnyaiban. Lakóit és nyári vendégeit az I. Világháború utáni London szellemi életének ismert alakjairól mintázta a szerző. Közös bennük, hogy mindannyian az eszményi lét személyre szabott formáját keresik, szerelemben, tudományban és művészetben egyaránt. Hőseink könnyed de ugyanakkor nagyon is strukturált viszonyok és szerepek mentén kapcsolódnak egymáshoz, a regénynek mégsem elsősorban viszonyaik alakulása a tétje, sokkal inkább a jellemek és szellemek kibontakoztatása. Henry Wimbush a házigazda a család történetét kutatja, beszámolói külön-külön novellák a fantasztikus sorsú ősökről. Felesége Priscilla az okkultizmusban keresi a világ és maga megváltását. Vendégük a szerelemre éhes unokahúg, egy félig süket hölgy, aki leleplező karikatúrákat rajzol a társaságról. Gombauld a festő, egy kékharisnya, egy bizonytalan de érzékeny költőpalánta és Mr. Scogan aki többé-kevésbé a szerző alteregója, akit leginkább a jövő és az attól várható fantasztikus változások foglalkoztatnak. Persze érkeznek és távoznak a vendégen, lendítve vagy éppen csendesítve a hétköznapok lendkerekén. Könnyed és szórakoztató, de mindenekelőtt intellektuális kaland ez a könyv, amelyhez élvezetéhez nagyban hozzájárul Farkas Ákos szerkesztő tanulmánynak is beillő utószava és kitűnő jegyzetei. A Cartaphilus Kiadó Aldous Huxley életműsorozatának a Nyár a kastélyban kilencedik kötete.
A kiadó most kiadott könyveinek sorában nem ez az egyetlen jelentős mű, koktélozással egybekötött sajtótájékoztatójukon a szerkesztők és fordítók bemutatták még Agota Kristof kisregényét és négy drámáját is tartalmazó Tegnap című kötetet. A tavaly Oroszországban az év könyvének választott Mihail Siskin Levélregény című művét, amely egy első szerelem időn és téren át kalandozó krédója. Chad Harbach első regénye A védekezés művészete egy amerikai kollégium a baseball köré szőtt kapcsolati hálóját fejti fel humorral és bölcsességgel. Adam Blake - A Júdás-összeesküvés című műve történelmi krimi így aztán igazi bestseller, amit az izgalmak mellett az időutazás avat igazi nyári olvasmánnyá.
A könyvbemutatón a Boutiq’ Bár által felszolgált világszínvonalú koktélok erősítettek rá a vágyakozásra, hogy minél többet lábunkat feltéve vagy lógatva olvassunk ezen a nyáron.
Idén pedig nemzetközivé vált a dicsőség, hiszen a brit Sunday Times a világ 50 legjobb bárja közé választotta a Boutiq' Bart.
Két koktél olvasáshoz (is)
Whiskey Sour
50 ml bourbon
20 ml citromlé
15 ml cukorszirup
1-2 öntés angostura bitter
1 tojásfehérje
Sok jéggel összekeverjük, majd pohárba öntjük.
Green Apple Gin
40 ml gin
20 ml zöldalma püré
15 ml cukorszirup
20 ml limelé
Az összetevőket egy pohárban kanállal összedolgozzuk, maj szódával felöntjük.