Nem átvitt értelemben, hanem valóban szóbombákról volt szó az angol fővárosban. Egy helikopterről hullottak a verseket tartalmazó papírfecnik tegnap este a Temze partján.
Egy chilei művészeti kollektíva, a Casagrande 100,000 verset dobott ki egy helikopterről tegnap alkonyatkor a Temze déli partjánál. A papírdarabok könyvjelzőként is funkcionálnak, többek között ezért is volt benne biztos az egyesület, hogy nem lesznek szemét formáját öltő maradványai a támadásnak: „Az emberek, akik részesei lesznek az élménynek, inkább egymás között fognak kereskedni a különleges papírdarabokkal, mint hogy a szemetesekbe kerüljön bármelyik versbomba.”
Nem a londoni az első Verseső (Rain of Poems), amelyet a chilei csoport szervezett. Az első költészeti bomba 2001-ben Chilében találta el a Földet a chilei kormányzati palotánál (La Moneda). Ezzel arra emlékeztek, ahogy Augusto Pinochet, a chilei diktátátor 1973-ban puccsal átvette a hatalmat a dél-amerikai országban. Az összes többi város, amelyben verseső hullott az elmúlt tíz év során (Berlin, Varsó, Gernika, Dubrovnik, Santiago, London) a múltban valódi bombatámadás elszenvedője volt. A Casgrande célja, hogy ezekkel az eseményekkel az emberek szemében a kulturális munkákat, mint béketeremtő akciókat tüntessék fel, valamint olyan kérdésekről szeretnének beszélgetéseket indítani, mint a költészet szerepe a háborúk történetében.
Az Olimpiai játékok aktualitásához is kapcsolódott a rendezvény annyiban, hogy mind a 204 olimpiai ország költőinek tollából találhatunk irodalmi alkotásokat a hulló versek közt. Ezen kívül 50 chilei és 50 brit költő munkáit is olvashatóak a könyvjelzőkön.
A Casagrande egyesület szlogenje „no se vende ni se compra”, amely annyit tesz: „nem eladó, nem megvehető”. Vagyis minden projekt, minden fellépés, minden költészeti megnyilatkozás, amit szerveznek teljesen ingyenes, és a kollektív képzelet és újragondolás célját szolgálja.
Amíg a költészeti bomba Budapestet is eléri, be kell érnünk egy videóval a berlini eseményről:
Forrás: Huffington Post