A Georgiai Műszaki Egyetem kutatói olyan robotot fejlesztettek ki, mely egyfajta zenei társként funkcionál. Ha több robot összeáll, a legmodernebb XXI. századi együttest láthatjuk a színpadon.
Shimi dalokat ajánl, ütemre táncol, és a hallgató visszajelzései alapján állítja be a zene hangzását. Az okostelefonnal működtethető, 30 centiméteres robotot fejlesztői egyfajta interaktív „zenés társnak” tartják. „Shimit úgy terveztük, hogy változtasson azon, ahogy az emberek gondolkodnak a zenéről és ahogyan élvezik” – mondja Gil Weinberg, az egyetem zenei technológiákkal foglalkozó központjának vezetője és a robot megalkotója.Shimi valójában egy dokkolóállomás androidos telefon működtette „aggyal”. Amint a telefont „dokkoltatták”, a robot hozzáfér a mobilkészülék érzékelő és zenét generáló képességeihez. Más szavakkal, ha van rá alkalmazás, akkor Shimi máris készen áll.
Például a telefon kamerájának és arcfelismerő szoftverének segítségével követni tudja a szobában a hallgatót, és „füleit” vagy hangszóróit az optimális hangzásnak megfelelően pozicionálja. Egy másik felismerőrendszer a ritmuson és tempón alapszik. Ha a felhasználó lekopog vagy eltapsol egy dallamot, Shimi kielemzi, végigpásztázza a telefon zenei könyvtárát, és azonnal lejátssza azt a dalt, amelyik a legjobban illeszkedik ahhoz, amit érzékelt. Amint a zene elindul, a ritmusra táncra perdül.
A fejlesztés alatt álló applikációk lehetővé teszik majd, hogy a felhasználó fejét rázva tudassa a robottal nemtetszését vagy kezével intsen, és figyelmeztesse Shimit, hogy váltson a következő dalra, illetve növelje/csökkentse a hangerőt. A robot a felhasználó dalválasztásai alapján új zenét is javasolhat, emellett a zenei lista segítségével visszajelzést szolgáltat.
Weinberg abban reménykedik, hogy más szakembereket is inspirál a projekt, és több alkalmazást fejlesztenek ki Shimi kreatív és interaktív képességeinek bővítésére.
Ez a harmadik robotzenész, melyet a központ kifejlesztett: Haile egyfajta dobos, amely élő zenészeket figyelve valós időben elemzi ki zenéjüket, aztán saját kreálmányokat improvizál, Shimon pedig interaktív marimbás (xilofonszerű ütős hangszer).
„Ha a robotok meghonosodnak otthonunkban, úgy hisszük, ilyen gépek lesznek, aprók és szórakoztatók” – mondja Weinberg.
Most pedig lássuk és halljuk, mit alakít egy robotbanda:
Forrás: Hirado.hu