Napra pontosan 399 évvel ezelőtt lángok csaptak fel London utcáin. Egy Shakespeare darab előadása során ütött ki a tűz a Globe Színház épületében.
Bár a színházak történetében előfordul, hogy egy drámaíró vagy rendező neve végérvényesen összefonódik a színházéval, mégis talán ennyire egyértelmű társítással ritkán találkozunk. Ha valaki kimondja a szót, Globe Színház, az emberek nagy részének Shakespeare neve ugrik be. Vagyis az egyik leghíresebb színház neve szorosan kapcsolódik a világ leghíresebb írójához.A Globe előzménye A Színház névre hallgató intézmény volt. A szabadtéri előadóhelyen a nagy drámaíró először maga lépett fel, majd mások játszották műveit. A Színház 1576-ban nyílt meg, de tulajdonjogával kapcsolatban később vita alakult ki, ezért lebontották és a Temze folyón délebbre költöztették.
A világhírre szert tett londoni színházat Shakespeare és társulata, a Lord Chamberlain's Men építette 1599-ben. Ez volt Angliában az első színház, melyet színészek építettek színészek számára. Az elsőként bemutatott darabok közt kiemelt helyen szerepelt a Julius Ceasar, amely Shakespeare életében kiadatlan tragédiái közé tartozott. A drámaíró legismertebb színdarabjait (Hamlet, Othello, Lear király) a Globe számára írta.
A színház kialakítása nem kifejezetten a nézők kényelembe helyezéséről szólt. Bár ülőhelyek is voltak, a közönség nagy részének állva kellett végignéznie a szünet nélküli, több órás előadásokat. Általában délután 2 és 5 óra közt játszották a darabokat, mert a kör alakú színházépület egyik jellegzetessége, hogy kizárólag az épület tetején beáramló természetes fény világította meg a színpadot. A tetőt mennyországnak, a süllyesztőt, amely a színpad közepén helyezkedett el pedig pokolnak nevezték. Az előadás a menny és a pokol közt, a földgolyón, tehát a „Globe”-on játszódott.
Az épületet elpusztító tűz 1613. június 29-én ütött ki a VIII.. Henrik előadása közben. Egy színpadi ágyú, amelyet a darabban használtak, célt tévesztett, és felgyújtotta a tartógerendákat és nádfedeleket. A fennmaradó kevés dokumentum egyikéből kiderül, hogy mindössze egy ember sérült meg, akinek az égő nadrágját végül szerencsésen, egy korsó sör segítségével oltották el.
A második Globe Színházat ugyanott építettek föl 1614. júniusában, de alig néhány évtized elteltével, 1642-ben az új puritán angol kormány az összes szórakozóhelyet bezáratta, így ezt a színházat is. A Globe üresen állt, majd 1644-ben lebontották. A Globe Színház újkori rekonstrukciója, a Shakespeare's Globe 1997-ben nyílt meg a nagyközönség előtt, és azóta is az irodalomkedvelő helyiek és turisták sokat látogatott helyének számít.
Forrás: Wikipedia