A Nemzetközi Űrállomás asztronautái egy Mianmar felett megvillanó vörös lidércet kaptak lencsevégre. A különleges légköri jelenséget rendkívül nehéz megfigyelni a Földről, s a tudósok egyelőre nagyon keveset tudnak a természetéről.
A kivételes képet az Expedition 31 asztronautái készítették a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről. A Mianmar felett lebegő, vörös lidérc néven ismert rejtélyes légköri jelenség alatt éppen egy hatalmas villám figyelhető meg a fotón. Az optikai tünemény csupán néhány ezredmásodperc erejéig látható, és csak nagy erejű, villámlásokkal kísért viharban fordul elő. Pontos mechanizmusa egyelőre ismeretlen a tudósok előtt.A lidérceket természetükből eredően, a viharok miatt rendkívül nehéz megfigyelni. A pilóták évtizedeken keresztül számoltak be a furcsa jelenségről, ám csak a 1989-ben sikerült lencsevégre kapni azt. A változatos alakú, általában több vonalból álló fénypászmák akár 70-90 kilométerhosszúságúak is lehetnek. A lidérc legfényesebben hozzávetőlegesen 65-75 kilométeres magasságban látszik.
A többnyire 3-10 milliszekundum erejéig felvillanó vörös színű légköri jelenség a kutatók szerint rádiófrekvenciás zajt bocsát ki. A tudósok azt is felvetették, hogy más bolygókon való megfigyelése segít következtetéseket levonni feltűnésének körülményeivel kapcsolatban.
A misztikus vörös lidérc Földünk elektromos környezetének összetettségéről tesz tanúbizonyságot, és tanulmányozása alapján a kutatók választ kaphatnak arra, hogyan befolyásolják ez utóbbit az időjárás és a viharok.
Forrás: The Explorer World