Vannak a nyári fesztiválok, de van köztük egy „prémiumfesztivál”, ami ezzel a címkével különbözteti meg magát a többitől. Lássuk, mitől elit a hétfő hajnalban véget ért Balaton Sound.
Nagyszínpad és kisszínpad, Jäger-sátor és fröccsös hordó, tomboló rajongók és csendesen üldögélő külső szemlélődők, fesztiválpóló és környezetvédelem. A felsoroltak láttán valószínűleg nem lepődünk meg: egy nyári fesztiválon járunk. De mit kell még látnunk, és átélnünk ahhoz, hogy tudjuk, nem akármelyik fesztiválról van szó, hanem a Heineken Balaton Soundról?A szervezők műsorfüzetben is megtalálható bevezetője szerint a résztvevőknek át kell élniük a prémiumfesztivál életérzést. Erre a megkülönböztetést jelző meghatározásra szüksége is volt a rendezvénynek ahhoz, hogy látogatószámban és ismertségben is megközelítse a másik két nagy hazai fesztivált, a VOLTot és a Szigetet, hiszen mindkettőhöz képest jó másfél évtizedes lemaradással indult. A tizenöt év korkülönbség azonban úgy tűnik, ahogy egy jól működő kapcsolatban, itt is áthidalható volt. A Zamárdiban 2007 óta megrendezett fesztivál 108 ezres látogatószáma idén tízezerrel meghaladta a huszadik VOLTét.
A megfelelő stílus és célcsoport megtalálásával sikerült elérniük, amit akartak: a prémiumfesztivált. Ahhoz, hogy megértsük a jelenséget, ami újabb és újabb érdeklődőket vonz be, miközben megtartja a hűséges visszatérőket, alaposan körül kell néznünk az átalakult Balaton-parton.
A fesztivál a nyár legnagyobb bulija éjjel, nappal pedig a másnappal küzdők oázisa, mely különböző prémiumszolgáltatásokat kínál vendégeinek. Edzőterem, hogy a hatalmas sör- és hot-dog-mennyiséget ledolgozhassuk; Durex sátor, ahol a felkínált masszázsok közül talán a láncmasszázs a legizgalmasabb; függőágyak, frissítő koktélok és bikinis lányok, hogy enyhíthessük fejfájásunkat. A parton fetrengő tömeg feje fölül ezek után már csak a pálmafák hiányoznak. Akinek pedig nem volt elég az éjszakai élet, nappal is pöröghetnek tovább, zene és alkohol folyik mindenhonnan.
A nappali tengerparti hangulatot követően éjjel világszerte kedvelt, nagynevű DJ-k lépnek színpadra. A nagyszínpad fellépői között minden este legalább két világhírű sztár szórakoztatja a tömeget: David Guetta, Paul Kalkbrenner, Armin van Bureen, Example első helyen szerepelnek a hosszú listán. Aki pedig ennél is többet akar, meglátogathatja a kisebb színpadokat, melyek az eltérő zenei ízléssel rendelkező tömeg igényeinek próbálnak eleget tenni. A sátrak között kóborolva R&B, drum and bass, dubstep, breakbeat, techno, sőt, akár retro zenékre is rázhatjuk fejünket. A fesztivál profiljában ugyan elsősorban az elektronikus zene áll, mégis az OTP színpadán kedvenc magyar bandáinkat is megtalálhatjuk. A dübörgő basszustól hangos színpadok mellett itt kicsit meghittebb hangulat várja az arra tévedőket: Zagar, Quimby, Yonderboi, Irie Maffia, Heaven Street Seven csalogatja a fiatalokat.
A különböző helyszínek között kóborolva feltűnik, hogy a megszokott Dreher vagy Soproni sátrak, zöld, illetve civil pontok helyén ezen a fesztiválon inkább a szponzorok logói dominálnak. Strogbow, Jagermeister, Durex, Heineken mellett népszerű a lebegő Captain Morgan bár, mely izgalmas utazásra csábítja az arra tévedőket: a bevállalós fiatalok a magasban fogyaszthatják el italukat.
Nemcsak a lebegő bár az, ami hozzájárul a fesztiválozók „prémium-érzéséhez”. Egy E-Lite nevű elektromos cigi ugyancsak ezt a vonalat erősíti, nem is beszélve a már említett Jersey Shore konditeremről, vagy a Hungária Pezsgő Lounge-ról. Egy igazi „prémiumfesztiválozó” pedig nem mehet úgy haza, hogy ne vette volna ki a részét ezekből a programokból. A férfiak egy átbulizott koncert után végignézik az autókiállítást, ahol igényes sportkocsik várják a látogatókat, befizetnek egy koktélra a Captain Morgan Bárba, vagy elviszik pezsgőzni barátnőjüket. Ébredés után irány a Balaton és a kondi, ahol az emberes ital- és egyéb tudatmódosítók után kiizzadhatják az este fáradalmait. Eközben a lányok tekernek egyet a spinning gépeken, bikinijüket igazgatják a strand mosdójában, vagy befizetnek egy masszázsra a Durex sátorban.
Mint minden fesztiválnak, a Soundnak is megvan a maga masszív ellentábora. Akik nem szeretik a zenét, a közönséget, a hangulatot, az árakat, a szagokat, a hangokat és az ízeket. De az biztos, hogy egy létező és kitartó prémiumjelenségről van szó, ami változó megítélésével együtt, de jövőre is megszállja a Balatont.