Akkor elég hiteles és magával ragadó egy film, ha közben nem gondolkozunk azon, vajon a cápa igazi-e, és ki rejtőzik a szőrös majom ruhája mögött. Néha azonban érdekes látni, mi zajlik a színfalak mögött.
A filmművészet alkotásai már a kezdetektől törekedtek a valószerűség megragadására és visszaadására. Az első filmek egyikének, a Lumiére fivérek által rendezett A vonat érkezésének még könnyebb dolga volt: a közönség az újdonság erejénél fogva olyannyira hitelesnek találta az egyperces filmet, hogy a legendák szerint többen is felugrottak a moziban a közeledő vasszörnyeteg láttán. Ma már ennél kifinomultabb, technikai újításokkal és digitális trükkökkel teli mozgóképes alkotásokkal kell próbálkozni, ha az alkotók el akarják nyerni a közönség figyelmét.Ha ez sikerül, akkor azonban nagy a jutalom. A nézők órákra elmerülnek a mozgóképek világában, a készítők pedig zsebelhetik be a dollármilliókat. A moziba járók és a filmes közönség ugyanis a figyelmével (és mozi esetén a pénzével) hálálja meg, hogy kiszakították a mindennapjaiból, és megérkezhetett egy alternatív világba.
Ebből az univerzumból persze sokféle módon térhet vissza a valóságba a kedves néző, akár a film vége előtt is. Ennek egyik változata a filmes bakik címszó alatt fut. Csak, hogy az utóbbi évek legkínosabb példáját említsük: nem csoda, hogy a beleélés esélye szertefoszlik, ha az ókori Trójában Akhilleuszt játszó Brad Pitt feje mögött a háttérben egy repülőgép suhan el.
A kíváncsiság viszont általános emberi tulajdonság, ami a filmkedvelők többségében is jelen van. Így sokan nem elégszenek meg a kész alkotással, hanem szeretnék tudni, hol forgatták kedvenc filmjüket, milyen trükköket használtak, hogy vélekednek a sztárok a készítési folyamatról. Ilyenkor jönnek képbe a forgatás werkfotói, a rendezői kommentárok és az „Így készült” videók.
Utóbbiak közül most a „színfalak mögötti” titkokat felfedő fotókat mutatjuk meg a régebbi, fekete-fehér és az újabb, digitális trükkökkel készült filmekből egyaránt. Láthatjuk, hogy készült a Star Wars elején, a messzi-messzi galaxisba távolodó felirat, valamint hogy cigizik Chewbacca, a szőrös majom, jelmezétől megválva. Beleshetünk a legújabb filmek, az Eredet és a Transformers hátterébe is, amikor még nincs digitálisan manipulálva a forgatási helyszín. Bármilyen meglepő, a Titanicban Leonardo DiCaprio és Kate Winslet nem a jeges óceánban, sokkal inkább egy kameráktól hemzsegő medencében úszkált; A Gyűrűk Urában Gandalfot játszó Sir Ian McKellan pedig úgy látszik, néha elfelejtette a szövegét. Olyan régebbi filmek háttérmunkájába is bepillantást nyerhetünk, mint a Van, aki forrón szereti, A bárányok hallgatnak, a Vissza a jövőbe vagy A keresztapa.
via My Modern Metropolis