Évszázados hagyomány, hogy az Anna-bál királynőit és udvarhölgyeit lovas huszárok kísérik körbe a reneszánsz belváros utcáin. Ezt a feladatot immár nyolc éve látja el a Sándor Huszár Lovas Klub.
Mit keresnek a huszárok egy ilyen mulatságon?187 évvel ezelőtt, 1825-ben rendezték meg az első Anna-bált. A hiedelem szerint Kiss Ernő huszár főhadnagy – aki később Aradon halt mártírhalált 12 társával együtt – részt vett ezen a bálon és itt ismerkedett meg későbbi feleségével. Többek között emiatt vált hagyománnyá, hogy a bálkirálynő és az udvarhölgyek hintóit lovas huszárok kísérik.
Pontosan mi a feladata a huszároknak az Anna-bálon?
Minden évben az előző bálkirálynő érkezésével kezdődik a feladatunk, aki – miután hintójával körbejártuk a várost – engedélyt kér Balatonfüred polgármesterétől a bál megtartására. A bálozók a huszárok díszlövésére vonulnak be az Anna Grand Hotelbe, ahol ezután kezdetét veszi a rendezvény. A következő napon már az új királynő és udvarhölgyei veszik át a hintót, melyet a korábbihoz hasonlóan kísérünk végig a városon.
Szó esett egy díszlövésről. Ez pontosan mit takar?
A világ számos országában szokás, hogy nagypresztízsű rendezvényeken lövésekkel tisztelegnek a résztvevők előtt. Három évvel ezelőtt vetettem fel az ötletet a balatonfüredi önkormányzatnak, akiknek tetszett a dolog, így azóta saját tulajdonú ágyúnkat is visszük a rendezvényre a közönség általános örömére.
Egy ilyen programon való részvételhez jól edzett állatok és fegyelmezett lovasok szükségesek. Hol tudták gyakorolni az ilyen jellegű szerepléseket?
Az elmúlt évek során számos nagyszabású rendezvényen vettünk részt itthon és külföldön is. Láthattak bennünket többek között a Hídember című filmben is, ahol több száz huszár élén lovagoltunk Budapesten. Két nagy, nemzetközi túrán is túlvagyunk, az egyik egy Veszprémből Lipcséig, a másik pedig Lyontól Rómáig tartó lovaglás volt. Előbbit a gróf Széchenyi István részvételével zajló Lipcsei csata 180. évfordulóján, utóbbit pedig a pápa avignoni fogsága végének 180. évfordulóján tettük. A római út azért volt fontos magyar szempontból, mert a napóleoni háborúk alatt fogságba esett VII. Piusz pápát Nepomuki Horváth János huszár kísérte vissza Rómába.
Az évforduló alkalmából szervezett lovaglásunk végén belovagolhattunk a Szent Péter térre is, ahol találkoztunk II. János Pál pápával.
A balatonfüredi bál lányai valóban örülhetnek, hogy ilyen kíséretük van, de hogyan lesz valakiből huszár ezredes?
A hagyományőrzésnek vannak országos és nemzetköz szervezetei is. A katonai rangok az ezekben betöltött tisztségekhez is kapcsolódnak. Az ezredesi rangot a Hadtörténeti Egyesületek Európai Szövetségének főtitkáraként szereztem.