Többet is tehetünk a fesztiválokon, mint hogy nem dobjuk el a műanyag poharat. A Hegyalján civil szervezetekkel beszélgettünk a környezetvédelemről.
Milyen káros anyagokat lélegzünk be otthonunkban? Hogyan védekezhetünk a beltéri levegőszennyezés ellen? Milyen módszerekkel őrizhetjük meg egészségünket, s mit tehetünk környezetünkért? – ilyen hasznos kérdésekre kaphattak választ azok, akik ellátogattak a Hegyalja Fesztiválra, s néhány percet a környezetvédő szervezetek sátrainál töltöttek.A Hegyalja Fesztivál „zöld” profiljához híven idén ismét helyt adott a környezetvédő civil szervezeteknek. A Civil utcában felállított sátrak a körülöttünk lévő világ egy-egy apró darabját idézték, s a természet hangjait szólaltatták meg. Ez a már-már hagyományossá vált misszió környezetünk legégetőbb kérdéseire hívta fel a figyelmet, az illegális szemétlerakók problémájától a madárvédelemig, rengeteg témát érintettek az önkéntesek. A fiatal aktivisták a fesztivál egész ideje alatt készségesen válaszoltak az érdeklődők kérdéseire, s hasznos, hétköznapi életünket megkönnyítő tanácsokkal látták el a Civil utcába betévedőket.
„Mostani kampányunk a beltéri légszennyezéssel foglalkozik – mesélt Pál János a Levegő Munkacsoport törekvéséről. Kevesen tudják, hogy mennyire sok szennyezőanyag van a lakásokban. Életünk nagy részét a belső terekben, irodákban töltjük és ez nagyon nagy hatással van az egészségünkre. A megfelelő életmóddal, termékek választásával sokat tehetünk azért, hogy alacsonyabb legyen a káros anyagok koncentrációja. Úgy gondoljuk, nagyon fontos, hogy tudjanak erről a problémáról az emberek, hiszen amivel sokan foglalkoznak, az előbb utóbb fontos lesz a döntéshozóknak is. Így talán felgyorsul az a folyamat, hogy a káros termékek nem kerülnek be a lakásba.”
A természetes energiaforrások térhódításának korában sokakat meglepett a Fiatalok a Nukleáris Energetikáért szervezet célkitűzése, az önkéntes fiatalok ugyanis a sokak szerint veszélyesnek tartott atomerőművek mellett kampányoltak.
„Ami a környezetvédelem szempontjából a legfontosabb a nukleáris energetika kapcsán, hogyha egy atomerőművet üzemeltet valaki, normál üzemben a kibocsájtás vízgőzre korlátozódik. Tehát nincsen égéstermék, mint mondjuk egy kőolaj vagy egy földgáz erőműben. Másrészt azért is jó a nukleáris energetika, mert gazdaságos. Ez nagyon fontos szempont, mert a környezetvédelem is valamelyest arról szól, hogy lehet gazdaságilag is és a természet szempontjából is fenntartható dolgokat létre hozni. Harmadrészt pedig szinte egyedülálló, hogy az atomerőművek foglalkoznak hulladékaikkal. Az összes energiatermelő mit csinál? Szűrőket rak, és próbálja csökkenteni a kibocsátását. Arra törekednek, hogy kevesebb széndioxidot bocsájtsanak ki a környezetbe, de mi lesz azzal, ami már kiment? A nukleáris energetika gondoskodik erről, tárolja és megpróbálja az emberektől elzárni a radioaktív hulladékot" - mondta Náfrádi Gábor, a szervezet aktivistája. Reméljük ezt sikkerrel teszik, jónéhány ezer éven át, amíg a felezési idő tart.
Hazánk természeti értékeinek megismerése, a helyi jellegzetességek népszerűsítése is fontos része volt a fesztivál környezettudatos tevékenységének. Az Így lesz kerek a világ! Ember és természet harmóniában… című kampány is a magyar természeti kincseket hozta közelebb az érdeklődőkhöz. „Arra biztatjuk az embereket, hogy fedezzék fel a közvetlen környezetükben lévő természeti értékeket, oda menjenek kirándulni, ezeket részesítsék előnyben – mondta Csige Anikó, az Ifjú Botanikusok Baráti Körének tagja. Ha lehet kerékpárral, tömegközlekedéssel közelítsék meg ezeket a helyszíneket, ne szemeteljenek, a lehető legkörnyezetbarátabb módon töltsék el a szabadidejüket.”
A környezetvédő civil szervezetek színes kampányanyagokkal, játékos feladatokkal csalogatták a fesztiválozókat. A helyes válaszokért persze nyeremény is járt: a legügyesebb versenyzők hasznos, többnyire természetes anyagokból készült termékeket kaptak. A vállalkozó szellemű fesztivállátogatók tollal, táskával, csokival, szúnyogriasztóval, vagy akár egy kerékpárral is gazdagodhattak a Civil utca sátraiban. „Az a tapasztalatunk, hogy gyakorlatilag folyamatosan jönnek a fiatalok, itt ülnek a körünkben, tanulmányozzák a kiadványt, töltik a totót. Ami más fesztiválokhoz képest pozitívum, hogy tényleg elolvassák a feladatot, szinte mindenki hibátlanul adja ide a megoldásait – mondta Csige Anikó.