Körülbelül 1800 éve, mikor Kína három ellenséges királyságra szakadt, egy harcost végső nyugalomra helyeztek. A kupolás sírba feleségével együtt temették.
Csontmaradványaikat két fakoporsóban helyezték el, amelyek azóta teljesen elkorhadtak. Az archeológusok ugyan nem tudják a nevüket, de a sírhely és a benne talált tárgyak alapján úgy gondolják, hogy a katona tábornok lehetett, aki egy vagy két uralkodót is szolgálhatott. Talán Cao Caót és fiát Cao Pit.A sírt Hsziangjang városában tárták fel, amely a Három Királyság idejében az egyik legfontosabb stratégiai központ volt. Az ásatás 2008 októberében kezdődött, a felfedezés részleteit azonban most közölték a Kínai Archeológiai Folyóiratban. A feltárást a Xiangyang Municipal Institute of Cultural Relics and Archaeology (Hsziangjang Városi Kulturális és Régészeti Emlékek Intézete) végezte, amely során rengeteg értékes kincset találtak. Az egyik legnagyobb felfedezés egy életnagyságú bronz ló volt, amelyhez foghatót még nem találtak Kínában. Körülbelül 160 cm magas és 160 cm hosszú. „A szobor álló helyzetben ábrázolja a lovat, amelynek fülei felfelé állnak, szemei kidüllednek, szája nyitva van, a sörénye egyenes és a farka lefelé lóg” – írja Liu Jiangsheng archeológus a folyóiratban megjelent tanulmányban.
Ezen kívül találtak még egy finoman kidolgozott mázas, kétszintes agyagházat fallal és kapualjjal. A kapunak két szárnya van, mindkettő kopogtatóval és egy-egy emberfigurával díszített. A házon többféle medvemotívumot találtak. Ehhez hasonló agyagházak a Han dinasztia előtti korra jellemzőek, bár az ilyen gazdagon díszítettek igen ritkák. Csingua Guo építész, a Melbourne-i Egyetem professzora írta, hogy az ilyen agyagházak sokat segítenek, hogy a kutatók rekonstruálhassák, hogyan néztek ki az ókori Kína épületei. „Az ókori Kína épületeinek leírásaiból arra lehet következtetni, hogy már akkor nagyon fejlett építészeti kultúrájuk volt, de a tényleges maradványok nagyon ritkák és hiányosak.” – írja Guo A ming csi épületei a kínai Han dinasztia korában című könyvében. –„Ezeknek az elpusztult épületeknek a képei nem tűntek el teljesen, miniatűr modellekként fennmaradtak az ősi sírhelyekben.”
A kincsek feltárása folytatódik. Ezüst és arany korongok, kristály- és achátgyöngyök, aranykarkötők kerülnek elő. A leletek között van még egy jádekő malac, amely éppen aludni készül, és egy agyagkutya, amely dühödten ugat. Egy másik tárgy pedig egy sírőrző szörnyet ábrázol, ahogyan fenyegetve öltögeti a nyelvét. Egy bronz tükröt is találtak, bronz gombbal a közepén, bonyolult díszítéssel. A minták többek között egy főnixet és egy egylábú démont is ábrázolnak. Két feliratot is találtak az ereklyén. Az egyik így szól: „Örökre a leszármazottak javáért”, amíg a másik: „A tükör tartója meglehet, elfoglalja a három herceg egyikének helyét.” A három herceg az ókori Kína legnagyobb tisztségviselői voltak a császár irányítása alatt.
Mint minden jó harcos, a tábornok is gondoskodott arról, hogy jól felszerelt legyen a másvilágon is. Bronz és vas kardokat találtak a sírban, valamint egy bronz számszeríj ravaszát is, amely így 1800 év után is kitűnő állapotban van.
via: explorerworld.hu