Ötvenezer dollárért lehetett együtt reggelizni az amerikai republikánusok leendő elnökjelöltjével. Sheldon Adelson kaszinótulajdonos eddig tízmilliót ajánlott fel Romney kampányára.
Több mint egymillió dollár kampánytámogatást gyűjtött Izraelben egy hétfői rendezvényen Mitt Romney, az amerikai Republikánus Párt várható elnökjelöltje, aki - az újraválasztásért induló Barack Obama demokrata párti elnökhöz hasonlóan - kész külföldön is frontot nyitni, hogy pénzügyi előnyt szerezzen ellenfelével szemben a minden idők legdrágább kampányának ígérkező idei elnökválasztásra. Ez volt Romney második adománygyűjtő rendezvénye külföldi útja során. Korábban mintegy kétmillió dollárt kapott Londonban élő amerikai állampolgároktól.A három államot érintő - Nagy-Britannia és Izrael után Lengyelországban záruló - körút fő célja az, hogy Romney mélyítse külpolitikai tapasztalatait, s bemutathassa külpolitikai programját. A kampányolás mellett azonban a pénzgyűjtés is központi szerepet játszik az út során.
Romney hétfői adománygyűjtő reggelijén - amelyre egy kétfős belépő 50 ezer dollárba került - számos fontos pénzember megjelent, többek között Sheldon Adelson kaszinótulajdonos is, aki korábban azt ígérte, hogy kész százmillió dollárt költeni Obama megbuktatására. Adelson eddig tízmilliót ajánlott fel egy Romneyt támogató "szuper politikai akcióbizottság" számára.
Romney izraeli látogatásának az is fontos célja volt, hogy a republikánus jelölt Izrael melletti kiállásával megszerezze az amerikai zsidóság támogatását. A Gallup felmérése szerint a zsidó vallású amerikaiak 68 százaléka Obamára szavazna, míg Romneyt csak 25 százalékuk választaná.
Habár Romney nem bírálta nyíltan a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel nem éppen zökkenőmentes kapcsolatot ápoló Obamát, számos kemény kijelentést tett annak bizonyítására, hogy ellenfelénél elkötelezettebb a zsidó állam ügye iránt. Az egyelőre nem állapítható meg, hogy ezen megnyilatkozások - például az iráni atomprogram jelentette fenyegetés hangoztatása vagy Jeruzsálem Izrael fővárosaként való megnevezése - mennyiben javíthatják Romney megítélését az amerikai zsidóság körében, de az biztosnak látszik, hogy a Netanjahuhoz közel álló Adelsont - aki a republikánus előválasztások során még Romney egyik ellenfelét, Newt Gingrichet támogatta - meggyőzték.
Korábbi adatok szerint Obama kampánya 600 ezer dollárt kapott külföldön élő amerikaiaktól, míg Romney 325 ezret kalapozott össze a tengerentúlon, bár ebben még nincs benne a Romney mostani útján összegyűjtött pénz, ahogy a jogilag független, de a jelöltek mellett elkötelezett szervezetek által gyűjtött adomány sem. Ez csupán aprópénz a két jelölt által otthon begyűjtött összegekhez képest: jelentések szerint Obama eddig összesen 300 millió dollárt, Romney pedig 155 milliót szedett össze. Ugyanakkor a két jelölt számára az őszi kampányidőszakban - amelyet minden bizonnyal a drága tévéreklámok fognak dominálni - minden cent számítani fog, kiváltképp annak fényében, hogy közvélemény-kutatási adatok szerint egyre szorosabb a verseny köztük.
Az amerikai törvények szerint külföldiek nem adakozhatnak az elnöki kampányokra, de az amerikai állampolgárok és a zöldkártyával rendelkezők lakhelyüktől függetlenül maximum 2500 dollárral támogathatják a jelölteket. Ez a korlátozás azonban könnyen kijátszható, mégpedig a szuper politikai akcióbizottságokon (Super Political Action Committee) keresztül. Ezek a szervezetek ugyan nem nyújthatnak közvetlen támogatást a politikai kampányoknak, de azoktól függetlenül felső határ nélkül gyűjthetnek pénzt cégektől, szakszervezetektől és magánszemélyektől, amely összegekből költési korlát nélkül áldozhatnak politikai üzenetük terjesztésére.
A jelöltek egyes esetekben úgy is jelentős összegeket szereztek külföldi donoroktól, hogy nem hagyták el az Egyesült Államokat. Májusban Romney például 50 Hongkongban élő amerikai előtt tartott adománygyűjtést egy videokonferencia keretén belül. Obama támogatói Sanghajban, Párizsban és Londonban is tartottak gyűjtést. A jövő hónapban George Clooney színész Genfben rendez majd adománygyűjtő estet Obama számára, ahol egy belépő ezer dollárba, egy kétfős vacsora pedig 30 ezer dollárba fog kerülni.
Szakértők szerint a szuper politikai akcióbizottságok elterjedése lehetetlenné teszi annak megállapítását, hogy mennyi külföldi pénz folyik be a kampányokhoz. A külföldi pénzek elfogadásának tilalma ezen szervezetekre is vonatkozik, de az általuk gyűjtött összegek egy része homályos vállalati entitásoktól érkezik, elfedve a pénz eredeti forrását.
Forrás: Hirado.hu