Vizsgálják a több száz évvel ezelőtt feláldozott 15 éves inka kislányt - a tudósok most felfedezték, hogy halálakor bakteriális tüdőfertőzésben szenvedett.
Az elmúlt évtizedek során a DNS technológiák bizonyultak a leghasznosabbnak az ősi rejtélyek megoldásában, ahogy többek között Tutanhamon fáraó esetében történt. Ám ezeknek a módszereknek is vannak bizonyos hátulütői. Tutanhamon szervezetében például maláriaparazitákat találtak, ám ez nem jelenti szükségképpen azt, hogy a fáraó valóban szenvedett a malária tüneteitől.Óriási problémának számít továbbá, hogy amennyiben a kutatók nem elég elővigyázatosak, a környezeti tényezők könnyen beszennyezhetik a DNS mintákat. A fehérjék ez utóbbira kevésbé érzékenyek, s egy egész sor más információt hordoznak, többek között azt is meg lehet állapítani, ha az immunrendszer éppen egy betegség leküzdésén „dolgozott” a halál pillanatában – magyarázta Angelique Corthals, a New York-i egyetem törvényszéki antropológusa, megindokolva, miért pont a fehérjeanalízis technikáját választották.
Corthals és kollégái az andoki inka múmiák ajkából vettek mintákat, emellett a fiú esetében a véres köpenyből is, melyet viselt. A két gyermek testére 1999-ben leltek rá a régészek az argentin Llullaillaco vulkán csúcsán, 6739 méteres magasságban.Korábbi kutatások alkalmával már megállapították, hogy az áldozati szertartás előtt mindkét gyermek alapos hízókúrán esett keresztül. Tipikus paraszti étrenden éltek, többnyire burgonyán és egyéb zöldségeken, ám a bizonyítékok arra utalnak, egy évvel feláldozásuk előtt már az előkelőbb népek ételét ették, például szárított lámahúst és kukoricát. Haláluk után a fagynak és egyéb természeti tényezőknek köszönhetően hízott szerveik sértetlenül megőrződtek.
Az archeológusok egy harmadik múmiát is találtak a másik kettő mellett: egy 6 éves kislányt, akit minden bizonnyal villámcsapás ért. Halálának körülménye potenciálisan befolyásolhatja a vizsgálati eredményeket, így Corthals-ék nem fordítottak rá különösebb figyelmet. A kutatók úgynevezett „shotgun proteomika” vizsgálatot végeztek a múmiákon, s megállapították, hogy a kislány krónikus légúti fertőzéssel küszködött, ami igazolta egy korábbi röntgenvizsgálat eredményeit. A DNS elemzések szintén alátámasztották a felvetést. A statisztikai modellek alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, tbc-ről lehet szó, ám a pontos diagnózis egyelőre várat magára. A fiú szervezetében ezzel szemben semmilyen betegség nyomai nem mutatkoztak.
A fehérjevizsgálati technológiák nemcsak a régészet számára bizonyulhatnak hasznosnak – Corthals szerint a kriminalisztika tudományában is átütő sikereket érhetnek el a módszerrel.
via: explorerworld.hu