Hamarosan helyére kerül a bódvalenkei Sárkány is, amely a helyi asszonyoknak segít majd abban, hogy a mosás-teregetés vidámabb és könnyebb legyen.
Július 28-án zárult a MOME line - design műhely és a Reflekt Stúdió által szervezett Hello Wood idei alkotótábora a Bánvölgye Erdei Táborban, ahol 200 fiatal dolgozott egy hétig, hogy környező borsod, heves és nógrádi települések részére készítsen kulturális és szociális funkciót betöltő alkotásokat.A tábor esti záró partija előtt térkép alapján körbe lehetett járni a környező településeknek átadott építményeket. Még utolsó pillanatban vízre bocsátották a Lázbérci-víztározóra készült Úszóház elnevezésű vizi-pihenőt, majd hatalmas parti kezdődött a dédestapolcsányi Majális parkban, a helyi Élmények Völgye Turusztikai Egyesülettel közös szervezésben, ahol a környék lakossága és a Hello Wood alkotói együtt ünnepeltek.
A bulit a Goodbye Lenin - Hello Wood projekt keretében Hello Woodra átnevezett Lenin utcán lehetett megközelíteni, majd a parkba érve láthatóvá váltak a tájépítész, tipográfus és új médiás csapatok környékre készített művei. A záró est egy nagyon szép mozzanata volt, amikor a tájépítész csapat mindenkit közös gyertyagyújtásra invitált a református templom előtt kígyózó padra, majd elkezdődött a dokumentumfilmes csapat vetítése. A vetítésen egy mályinkai férfi érzékenyen megrajzolt portréját láthattuk, majd 2 dédestapolcsányi tinédzserlány barátságába nyerhettünk betekintést. A helyi fiatalok először hangos bekiabálással üdvözölték a filmeket, de a vetítések végére mintha lelkileg kicsit közelebb került volna a Hello Wood csapat és a helyi közönség. Ezt követte az animációs workshop vetítése, a fotósok bélapátfalvi cementgyárban készült animációja, és az újmédiás csapat show-ja, amely a tipográfusok Hypnotype installációjának bevetítésével kápráztatta el a közönséget. A záró hétvége utolsó, szinte spirituális mozzanata másnap zajlott le. Ekkor történt ugyanis, hogy miközben szakácsiba szállították Szőke Gábor Miklós szobrászművész és csapata által épített Tigrist, a rádió bemondta, hogy “Ma van a Tigris Nemzetközi Napja”.
Talán ez az egybeesés is erősíti a fából készült nagymacska szimbólikus erejét, hisz mostantól ő vigyáz a település 183 tagjára. A Szakácsiban élők fordulópontként élték meg a Tigris érkeztét: a Tigris közös ügyként jelent meg a falu lakosságának szemében, olyanoknak is együtt kellett működnie a Tigris-fogadó rendezvény megszervezésén, akik előtte konfliktusban voltak egymással.
A Hello Wood és a települések közötti sikeres együttműködés nem a véletlen műve. A helyiekkel való kapcsolat-teremtés, a körülményeik és igényeik felmérése már hónapokkal a tábor indulása előtt megkezdődött. A lakosság bevonása az alkotói folyamatba elkerülhetetlen ahhoz, hogy olyan dolgok szülessenek meg, amelyeket valóban magukénak éreznek a helyiek. Az is lényeges, hogy „azonnali”, kézzelfogható eredményei legyenek a munkának. A cél, hogy az alkotások a hosszabb távon kitűzött változtatásokhoz adjanak lendületet és látszódjon, hogy a kis léptékű beavatkozások képesek olyan akupunktúrás pontokat érinteni, amelyek további folyamatokat indítanak el közösségen belül.
Az alkotások közül egy, a bódvalenkei Sárkány, amely a helyi asszonyoknak segít majd, hogy a mosás-teregetés vidámabb és könnyebb legyen, a következő napokban kerül átadásra, amely során a freskófalu lakói és az alkotók közösen festik be a helyi Sárkányünnephez szorosan kapcsolódó, kígyózó lényt.
A Hello Woodon készült alkotások alkotóiról, és részletes leírásukról itt olvashatsz, további fotók pedig itt láthatók. és ha tetszettek a munkák, az alábbi videót se hagyd ki!