A hajdani maja város területén, Uxulban a kutatók egy herceg síremlékére bukkantak.
A Bonni Egyetem Antropológia Tanszékének kutatói, valamint a helyi műkincsekért felelős hatóság emberei immár négy éve folytatnak ásatásokat a Mexikóban található egykori maja város, Uxul in Campeche területén. A projekt során a központosítás folyamatát, valamint a maja alföldeken létrejött hegemóniák összeomlását vizsgálják. A kutatást Prof. Dr. Nikolai Grube és Dr. Kai Delvendahl vezeti.2011 óta az ásatások középpontjában az uxuli királyi palota áll, mely a város centrumának déli részén helyezkedik el. Maga a palota 120 x130 méterkiterjedésű és legalább 11 különálló épületet foglal magába, melyek öt udvart vesznek közre. A komplexum építését hozzávetőleg Kr. u. 650-ben fejezték be, mikor a szomszédos Calakmulban élő uralkodó dinasztia éppen nagy területeket hódított meg a maja alföldön.
A tudósok úgy vélik, hogy Uxul eredetileg egy kisebb, független királyság volt, ám időről időre uralmuk alá vették a calakmuli Kaan dinasztia tagjai. A királyi befolyás azonban Kr. u. 705 után alábbhagyott, és fennáll annak a lehetősége, hogy néhány generáción keresztül egy helyi család jutott hatalomra. A 9. század kezdetére Uxul szinte teljesen kihalt lett. A mostani ásatás során a kutatók felfedeztek egy sírkamrát, mely Calakmul uralmának vége felé készülhetett. A kripta másfél méterrel a délen fekvő szobák alatt helyezkedik el, és hajdanán egy herceget temettek ide; a különböző tárgyakon, edényeken talált feliratok erre engednek következtetni – magyarázta Dr. Delvendahl. A kamra falai téglából készültek, az alátámasztásra pedig gyámkövet használtak, ami a maják építészeti stílusának egyik fő jellemzője. A helység egy belső kamrát is rejt: itt leltek rá az 1300 éves „fiatalemberre”, akinek karjai a hasán összefonva nyugodtak. Körülötte fényűző tárgyakat találtak: kitűnő állapotban maradtak meg látványos festményekkel és vésetekkel díszített edények, négy kerámiatányér és öt pohár. Az elhunyt koponyáján egy egyedülálló mintával ellátott tál hevert.
Az egyik poháron elegáns hieroglifákkal a következő szöveg áll: „Ez a kupa az ifjú hercegé.” A mondat más edényeken is megjelenik. Bár perdöntő bizonyítékuk nincsen, a kutatók a sírkamra elhelyezkedéséből és az ékszerek hiányából arra következtettek, egy fiatal hercegről van szó, aki nem volt egyenesági leszármazott. Halála a 8. század elejére tehető.
via: explorerworld.hu