Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
Nemcsak a magyaroknak zenélnek

Nemcsak a magyaroknak zenélnek

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 08. 07.
Elstartolt a Művészetek Völgye
2026-07-24 15:13:09

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét

Szavakkal festeni
2026-07-16 12:47:33

Értékes készségeket fejleszt a Hagyományok Háza ősszel induló képzése A jó mesemondó - Kovács Ágnes

Az emberség ünnepe
2026-07-15 14:46:33

Immár 19. alkalommal rendezik meg 2026. augusztus 4-8.között az Ördögkatlan Fesztivált, melynek

„Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
2026-06-29 20:24:10

A DOMBOS FEST idei vasárnap esti fellépője volt a Szegedről érkező Csizmadia Anna – Nagy Gábor – Szokolay

további bejegyzések a szerzőtől »

A Csík Zenekar Daloskönyv című koncertjét hallhatta a közönség hétfő este a Sziget fesztivál nagyszínpadán. A fellépés előtt a zenekar két hegedűse, Csík János és Szabó Attila beszélt a várakozásaikról.

"Nagyon sokfelé hívnak minket, ezért talán sokféle közönséget tudunk megszólítani a muzsikánkkal, legyen az színházi teremben vagy egy klubban. A mostani szabadtéri koncertünkön nyilván fiatalabb lesz a közönség, közöttük sok külföldi. Szép feladatot kaptunk az élettől, és be akarjuk bizonyítani, mit tudunk és hogyan" - mondta Csík János.

Szabó Attila, a Csík Zenekar prímása és Kiss Tibi, a Quimby énekese (MTI Fotó: Mohai Balázs)

Az autentikus népzenét magyar könnyűzenei feldolgozásokkal vegyítő csapat nyolc vendég, Kovács Kati, Hobo (Földes László), Bródy János, Ferenczi György, Lovasi András, Kiss Tibor (Quimby), Presser Gábor és Szörényi Levente közreműködésével szórakoztatta a fesztivál közönségét.

Szabó Attila elmondta: eljátsszák például az LGT És jött a doktor című dalának feldolgozását Presser Gáborral, és ennek refrénjében szerepel, hogy a zene, a zene, a zene kell.

"Bár nyilván vannak nyelvi korlátok, igyekeztünk olyan sokszínűre hangszerelni a műsort, hogy autentikus népzene és rockfeldolgozás is legyen benne, meg sokféle hangszer, gyors és lassú számok. Reméljük, hogy ezzel azoknak is élményt tudunk nyújtani, akik nem ismerik a mi nyelvi kultúránkat" - szögezte le.

A Csík Zenekar három órán át, egészen 23 óráig zenélt a nagyszínpadon. Csík János elmondta: a műsor szerkesztésénél figyelt arra, hogy kövessék a hagyományos rendet, amely szerint autentikus magyar népzenével köszönnek be.

"Ezzel jelezzük, honnan is indultunk. A műsor közepén a Csík Zenekar játszik egy számot egy 1914-es bukovinai Kodály-gyűjtésből, és a végén újra visszatér a népzene. Tudjuk, hogy milyen világban élünk, és mi adja a mai fiatalok szívének és lelkének lüktetését, de vannak olyan értékeink, amelyekről ők még nem hallottak. A külföldi fiatalok számára ez duplán érdekes lehet" - fogalmazott Csík János.

Szabó Attila azt mondta, hét-nyolc új feldolgozást készítettek a szigetes nagykoncertre, és lesznek dalok, amelyek úgy szólalnak meg, ahogy eddig nem. "Lesz olyan eredeti mezőségi számunk, amelyet Kovács Kati fog énekelni, az Én vagyok az, aki nem jót pedig minden vendégünk együtt fogja előadni a fináléban, még Hobo is, igen komoly lenti hangmagasságban. Ez a szám a 2004-ben megjelent Be sok eső, be sok sár című lemezünkön van rajta, és azóta a zenekar egyfajta védjegyévé vált, nagyon sokan feldolgozták" - fejtette ki Szabó Attila.

A koncert közönsége (MTI Fotó: Mohai Balázs)

Arra a kérdésre, hogy a Csík Zenekar most már marad-e a könnyűzenei feldolgozások mellett, Csík János azt mondta, a mostani koncert ebből a szempontból is mérföldkő lesz számukra, és meg kell majd beszélniük, milyen úton mennek tovább. "Ez a feldolgozás dolog egyfajta misszió, de saját számokat is kellene írnunk, minél többet" - tette hozzá Csík János.

A Csík Zenekar 1993-ban készítette el erdélyi és magyar népzenét tartalmazó első lemezét Boldog szomorú dal címmel. A 2005-ös albumon (Senki nem ért semmit) a felvidéki, békési és erdélyi muzsikák mellett három Kispál és a Borz számot is feldolgoztak. A tavaly megjelent Lélekképek a Csík Zenekar nyolcadik stúdióalbuma.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Koncert Zene Sziget Interjú Népzene

Ajánlott bejegyzések:

  • Az emberség ünnepe Az emberség ünnepe
  • Etnofon az I. OniFeszt-en Etnofon az I. OniFeszt-en
  • „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra” „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
  • Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban
  • Pogány Induló meghódítja Európát - jön az EU Rap Tour ’26 Pogány Induló meghódítja Európát - jön az EU Rap Tour ’26

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr397909700

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása