Az első Photoshop programot 1990-ben dobták piacra, mellyel egy új időszámítás vette kezdetét a fotográfiában. Habár a szoftver nagy áttörés volt, manipulált képek tömegei készültek már ezt megelőzően is.
A Metropolitan Múzeum kiállítása ezt, a Photoshop előtti időszakot, vagyis az 1840 és 1990 közötti éveket igyekszik feltérképezni. A 200 képből álló összeállítás között akadnak olyan képek, melyeket a valósághűség céljából manipuláltak, vagy épp ellenkezőleg, azért, hogy valami nem mindennapit mutassanak.Ezekben az években az utómunka önálló művészeti formaként létezett. Különböző technikákat ötvöztek, melyben fontos szerepet kapott az expozíciós idő, az egymásra fényképezés.
A kiállítás külön szekciókban foglalkozik az akkor uralkodó trendekkel: Művészekkel, akik a valóságot akarták dokumentálni felvételeikkel,(ilyen például Gustave Le Gray) vagy olyan alkotókkal, akik a művészetért magáért készítették képeiket ( például F. Holland Day). Rengeteg politikai színezetű fotó is fennmaradt ebből az időszakból, melyek "politikai naplókként" éltek tovább.
Forrás: Huffington Post