A Félsziget Fesztivál látogatói már az első napon különböző időtöltések tömkelegéből választhatnak. Hogy konkrétan miből csemegézhetnek a fesztiválozók, arról Grabán Zsolt, a nem zenei programok főszervezője mesél.
Pontosan mit takarnak a nem zenei programok?
Egy fesztivál leginkább zenei programokról szól. Ez elsősorban egy zenei fesztivál, viszont vannak nem zenei programok is. Így a Félsziget-lakók a koncertek kezdetéig kiválaszthatják a számukra legkedvesebb időtöltést. Ezek lehetnek sportprogramok, sportvetélkedők, színházi programok, irodalmi sátrak, könyvsátrak és még sok más, mint például az extrémsportok: bungee, sphere ball, eurobungee vagy akár élőcsocsó, íjászat és ehhez hasonlók.
Tehát ezek koncertek kezdetéig tartanak ?
Addig is, de öt óra után is, amikor elkezdődnek a koncertek, sőt némelyek egész késő estig tartanak. A sportvetélkedők például délelőtt 11 órakor kezdődnek, az M-Studio bemelegítő gyakorlatai pedig már 10 órától megmozgatják a félszigetezőket a Művésztelepen.
Miért kezdtél el ezzel foglalkozni?
Első évben véletlenszerűen pottyantam bele a Félsziget szervezésébe. Azóta eltelt tíz év; ez a tíz év nagyon sokat jelentett nekem. A legelején csak sporttal foglalkoztam. Most az összes nem zenei programot én koordinálom. Szeretem a közösséget, szeretek emberek közelében lenni, megismerni új embereket, új arcokat és új tevékenységi formákat. Valójában a Félszigeten kívül több más rendezvényt is szervezek: kicsi gyerekeknek, fiataloknak, legyen az néptánc, sportrendezvények vagy bármi ehhez hasonló. Ezzel hozzá tudok járulni valami olyanhoz, amihez mindenkinek kellene valamilyen szinten.
Minden, ami nem zenei, a te fejedből pattan ki és te szervezed meg?
Igen. Minden évben próbálunk javítani, újabb és újabb dolgokat hozni a félszigetezőknek, de ez nemcsak az én érdemem, hanem a stáb többi tagjáé is, akik például fesztiválokra járnak, új információkat gyűjtenek, és eldöntjük, hogy mi is illene be a Félsziget Fesztivál arculatába. Ugyebár nem tudunk mindent behozni, amit meg szeretnénk valósítani. Megpróbáljuk ezt az egészet egy olyan családias környezetbe vonni, ahol mindenki megtalálja a magához illőt. Persze, van, aki nem szereti például a színházi vagy a néptánc előadásokat. Megpróbálunk alternatívákat kapni minden térről. Nem tudunk mindenkinek mindent biztosítani, de igyekszünk nagyon színessé tenni ezt a négy napot.
Mennyire van erre igény? Azok a fiatalok, akik hajnalig buliznak, elmennek-e a korai programokra?
A sport például korán kezdődik és nem is épp a Félsziget területén, hanem a Félsziget mellett, a Weekend-telepen zajlik, mégis elég sokan részt vesznek rajta, ráadásul évről évre többen. Ez azért lehet, mert próbálunk mindig ugyanazokon a helyszíneken megjelenni, ahol az előbbi években, hogy az embereket ne zavarjuk nagyon össze. Tehát nem cserélgetjük a helyszíneket, inkább megpróbáljuk megtartani és fejleszteni azokat, amik korábban voltak. Sok látogató van mindenhol.
Melyik a legnépszerűbb?
A sport. Több mint harminc sportág van, ezenkívül csapatsportok, egyéni sportok; így összegyűlnek az emberek. Egy színházi előadáson vagy egy reggeli bemelegítőn viszont ennél kevesebben vannak.
Hogyan népszerűsítitek a különböző programokat azok körében is, akik nem kifejezetten szeretnek például egy színházi műsort?
Próbálunk minden programot interaktívvá tenni. Nem azt szeretnénk elérni, hogy csak a Félsziget-lakók közelítsék meg a programjainkat, hanem, hogy a programok is közeledjenek hozzájuk. Itt van például a mozgásszínház, az M-Studio, vagy megemlíthetném a Zirkobajka cirkuszi csoportot. Ezeknek a csoportoknak interaktív jellegű megjelenésük lesznek úgy a Művésztelepen, mint a Félsziget Fesztiválon. Lesznek, persze, előadások is a Művésztelepen, de emellett egyfajta interaktív mozgás is a területen. Ilyenkor ők kimennek a fesztivál-lakók közé és promoválják azt, ami a művésztelepen történik.
Érkeznek ide határon túlról is?
Az utóbbi években a Félsziget Fesztivál eléggé népszerűvé vált külföldön is, leginkább Magyarországon, mivel a Szigetnek vagyunk a kistestvérei; remélem, egyre nagyobb testvérei. De jönnek távolabbról is. Találkoztunk már görögökkel, lengyelekkel, sőt Németországból vagy Csehországból jött fiatalokkal is. A cirkuszcsoport például egy olyan társulat, ami nemrég még Lengyelországban lépett fel, most épp Romániában tartózkodik és utána indul Törökországba. A csapatban németek, osztrákok, törökök, lengyelek, románok vannak, tehát eléggé színes a paletta. Igyekszünk promoválni a többnyelvűséget is a feszti válon.
Esetleg egyéb határon túli magyar régiókról is csalogattok fiatalokat?
A programokat magán a honlapon népszerűsítjük. Biztos vannak olyan fiatalok, akik például Kárpátaljáról érkeznek, mivel a néptánccsoporton keresztül nagy a kapcsolatrendszer. A népszerűsítést külföld felé a weboldal jelenti nekünk. Reméljük, hogy ezt is tovább tudjuk majd fejleszteni.
Melyik programban fogsz részt venni?
Nem tudom. Lehet, hogy megpróbálok beiratkozni egy kosár-, esetleg futballmeccsre. Az a baj, hogy nincs sok időm, mivel figyelemmel kell tartani mindent.
Az összes közül mi áll a legközelebb a szívedhez?
Minden. Például a sport, mert sportoltam, de ott van a néptánc is, amit 21 éve űzök. Színes a paletta, és csak azt tudom mondani, hogy minden közel áll hozzám. A stábbal, amivel együtt dolgozom, erőt adunk egymásnak, hogy véghezvihessük mindezt.
Melyik koncerten láthatunk téged sörrel a kezedben, énekelve?
Remélem, hogy sokra sikerül eljutni. Meg szeretném nézni Ákost, a The Straits-et és mindent, amire majd lesz időm elmenni.
Megy minden a maga rendjén, ahogy megterveztétek?
Mindig vannak kicsi zűrök, de enélkül nem is lenne szép egy fesztivál építése. Mindig akadnak problémák, kicsit késik valami, vagy hasonló, de ezeket helyrehozzuk.
Hogyan látod most, milyen lesz a következő négy nap?
Szerintem nagyon jó. Ez már tíz év!