Nem csupán az uralkodó szép hitvese, hanem befolyásos politikus is volt egy új tanulmány szerint Nofretiti, a 3500 éve élt egyiptomi királynő.

Ez az aktív szerep forradalmian új volt egy fáraófeleség részéről - mondta Schlögl. Hozzátette: a képi ábrázolások is változást jeleznek, feltártak például olyan ábrázolást, amelyen Nofretiti foglal helyet a trónon, a férje pedig mellette egy zsámolyon. Schlöglnek és munkatársainak a Nofretiti származásáról szóló vita végére is sikerült pontot tenni. A drezdai egyetem bioinformatikusainak segítségével új DNS-vizsgálatokat végeztek a feltárt fáraó-múmiákon, és adatokkal támasztották alá azt a korábban is hangoztatott, de soha nem igazolt elméletet, hogy a királynő apja Ay, a XVIII. dinasztia utolsó előtti fáraója, anyja pedig Teje, Ay első számú felesége.
Most már világos Nofretiti származása, és azt is sikerült DNS-vizsgálatokkal igazolni, hogy hét gyermeke volt, hat leány és egy fiú, a későbbi Tutanhaton fáraó, aki uralkodása elején, az egyistenhit felszámolása után Tutanhamonra változtatta a nevét - mondta Schlögl.
Nofretiti mellszobrát 1912. december 6-án tárták fel német régészek Amarnánál. A lelet Németországba került. A Neues Museumban 2009 óta látható. A múzeum a 100. évfordulóra nagyszabású Nofretiti kiállítással készül.
Forrás: MTI