Életének 105. esztendejében elhunyt Keszi Kovács László néprajzkutató, filmoperatőr – közölte a Magyar Néprajzi Társaság kedden az MTI-vel.
A kutatót még augusztus 18-án érte a halál, temetése szeptember 17-én 13 órakor lesz a Fiumei úti temető szóróparcellájában – tudatta a néprajzi társaság.Keszi-Kovács László etnográfus 1908-ban született, az állattartás, a földművelés, a közlekedés kérdéseit kutatta, néprajzi filmezéssel foglalkozott és számos szakmai tudományos testület tagja volt több évtizeden keresztül.
A Néprajzi Múzeum muzeológusaként 1939-től útjára indította a magyar néprajzi filmezést, amelyben saját maga operatőrként és szerkesztőként is dolgozott, emellett számos magyar film, többek közt a Talpalatnyi föld néprajzi szakértője is volt.
Munkatársa volt többek között a Teleki Pál Tudományos Intézet (később Kelet-európai Intézet) Államtudományi Intézete Táj- és Népkutató Intézetének, a Néptudományi Intézetnek, a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi Tanszékének, valamint tudományos főmunkatársa volt az MTA Néprajzi Kutató Csoportjának.
Finnországi tanulmányai hatására finn mintára dolgozta ki a Néprajzi Múzeum Etnológiai Adattára, valamint a Néprajzi Filmes Fényképtár struktúráját, és az ő nevéhez fűződik a finnugor kongresszusok alapötletének megvalósítása, és az 1960-as évek elején a finn–magyar kulturális kapcsolatok felélesztése és megerősítése.
Csaknem másfél évtizeden át szerkesztette a Magyar Néprajzi Társaság tudományos folyóiratát, az Ethnographiát.
A Magyar Néprajzi Társaság 1991-ben Györffy István-emlékéremmel tüntette ki, majd tiszteletbeli tagjává választotta, századik születésnapjára pedig egy dupla DVD-t jelentetett meg, amely a kutató Néprajzi Múzeum Filmarchívumában őrzött filmjeit és a róla készült portrékat tartalmazta.
Az általa 1941–1944 között vezetett erdélyi Borsa-völgy néprajzi kutatási eredményeit összegző kandidátusi disszertációja szintén 100. születésnapján jelent meg az Európai Folklór Intézet kiadásában. Emellett mind módszertanában, mind közölt anyagában korszakos jelentőségűnek tartják a kolozsvári hóstátiak temetkezéséről írt munkáját is.
A kutató 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének polgári fokozatát vehette át.
Forrás: MTI