Legalábbis ezt állítja egy japán tudós, aki szerint a legendás festő munkái sokkal szebbek, ha figyelembe vesszük, mit lát bennük egy színvak.
Lehetséges, hogy az élénk színes, az éles vonalak és a mindenki által ismert, kifejezetten egyedi stílus egy betegség következménye? Kazunori Asada japán kutatóorvos szerint igen. Legutóbb kiadott dolgozatában arról ír a szakember, hogy a festőzseni minden bizonnyal látássérültségének köszönheti különleges hírnevét.A dolog akkor kezdte el foglalkoztatni, amikor meglátogatott egy installációt, melyben a fénymanipulációnak köszönhetően egészséges emberek is úgy láthatnak egyes tárgyakat, mint ahogy a különféle, látással kapcsolatos betegségben szenvedők.
Elgondolása szerint van Gogh olyan látászavarban szenvedett, melynek következtében a piros színt érzékelő receptorok gyengébbek. Ezt kompenzálva a képek egészen máshogy festenek.
„A nem odaillő színek és a kemény, éles vonalak szépen eltűntek és mindegyik kép sokkal finomabb, lágyabb, kidolgozottabb lett.” – mondta Asada a megváltoztatott képekről.
„A Napraforgók kisimulnak, a Csillagos éj nyugtalanító, zöldes árnyalata kellemes sárgává változik, az Éjjeli kávézóban pedig megformáltabbak a kövek és láthatóvá válik az épület mélysége is.” – írja Asada.
Színvak vagy sem, mi ettől még nem szeretjük kevésbé a hányadtatott sorsú férfi képeit, legfeljebb egy újabb bizonyítékot kaptunk arra, hogy a nehézségek szülik az igazán kiváló művészetet.
Forrás: Huffington Post